Koduaia nuhtlused – lehetäid, nälkjad ja teod

Autor: Tiiu Annuk, põllumeeste ühistu KEVILI agronoom • 16. mai 2021
Jaga lugu
Lepatriinud on lehetäide looduslil vaenlane
Autor: Shutterstock

Üheks enamlevinud kahjuriks koduaias on lehetäilased, neid võib leida praktiliselt kõikidel kultuuridel. Samuti tekitavad palju kahju teod ja nälkjad.

Lehetäid on ühed olulisemad aiakultuure ründavad kahjurid ja aednikele hästi tuntud. Peamist kahju teevad taimedele noortest kudedest toituvad lehetäikolooniad, mis põhjustavad taimede nõrgenemist ja noorte kasvude deformeerumist, kirjutab portaal põllumajandus.ee.

Veelgi suurem on aga kahju, mis tuleneb lehtede ja varte saastumisest mesikastega, mis soodustavad nõgiseente kasvu. Samuti levitavad lehetäid viirusi, kandes neid nakatunud taimedelt tervetele.

Üldiselt paljunevad lehetäid partenogeneetiliselt ehk neitsisigimise teel, emased sünnitavad elusaid vastseid. Suvel soojade ilmadega saavad vastsed suguküpseks umbes nädalaga, seega võivad populatsioonid kasvada väga kiiresti.

Lehetäid (Aphididae)

Väikesed, 1–5 mm pikkused taimemahlast toituvad putukad.

Keha värvus varieerub liigiti ja mõnikord ka liigisiseselt.

Tarbivad suures koguses taimemahla ning eritavad ülemäärase suhkru ja vee kleepuvate tilgakestena, mida tuntakse mesikaste nime all. Nii valmikud kui ka vastsed toituvad pidevalt.

Kolooniaid võib leida lehtedelt, pungadelt, õitelt ja mujalt.

PANE TÄHELE

Taimekaitsevahendit kasuta ainult vajadusel, rakendades ohutusvõtteid ning järgides kasutuspiiranguid.

Kuidas lehetäisid tõrjuda?

Lehetäisid saab tõrjuda, töödeldes taimi näiteks nõgese- või koirohuleotisega, rasvata piimaga, tuhaga, lubjaga või rohelise seebi lahusega, kasutades kollaseid liimpüüniseid ning samuti käsitsi korjates. Aias aitavad lehetäisid tõrjuda lepatriinud, silelased, kiilassilmad jt kasulikud putukad.

Kahjurite suure arvukuse korral võib vajadusel pritsida ka keemiliste putukatõrjevahenditega, näiteks loodusliku püretroidiga NeemAzal-T/S või näiteks keemilise tootega Mavrik. Mavrikut võiks eelistada teistest keemilistest toodetest, kuna jätab kasulikud putukad ellu.

Lehetäi edukaks tõrjeks tuleb rakendada süsteemselt kõiki profülaktikavõtteid – hävitage umbrohud ja taimejäänused.

Teod rikuvad maasikasaagi, kui neile selleks võimalus anda.
Autor: Shutterstock

Tigude ja nälkjate tõrje võimalused

Koduaias, kus pinnad on suhteliselt väikesed, saab nälkjate ja tigude tõrjeks kasutada erinevaid võtteid, näiteks võib teha tõkkeid, multšimist, püünistega püüdmist või kasutada kodulinde.

Limustega võitlemise teeb raskeks nende suur sigimisvõime. Kuigi neil on palju looduslikke vaenlasi, kes nende arvukust kontrolli all hoiavad, ei saa sageli läbi ilma keemiliste tõrjevahenditeta.

Vastavalt taimekaitsevahendite registrile on koduaias lubatud tigude ja nälkjate tõrjeks raudfosfaati sisaldavad preparaadid, näiteks toode Ferramol. Raudfosfaati sisaldav preparaat on söötmürk. Pärast toote allaneelamist sekkub raudfosfaat teo seedetraktis kaltsiumi metabolismi, tigu katkestab otsekohe söömise ja sureb 3–6 päeva hiljem.

Samuti võib kasutada tooteid, mille toimeaineks on metaldehüüd, üheks selliseks tooteks on Tigude graanulid. Puhas met­aldehüüd toimib tigudele nii vahetu kontakti kui ka soolestiku kaudu. Peamine on siiski ärritav toime, mis põhjustab tigudel massilise limatootmise.

Dehüdratatsioon võib kesta vähemalt päeva või rohkemgi. Kui selle aja jooksul sajab vihma või on ööd kasterikkad, taastuvad teo veevarud täielikult.

Metaldehüüdid lagunevad päikese käes ja seetõttu tuleks neid kasutada varjulistes kohtades. Paremaid tulemusi saadakse niiskel õhtul, millele järgneb kuiv soe päev.

Raudfosfaat on võrreldes metaldehüüdi toimeainetega toodetega ilmastikukindlam. Siiski tuleb vältida kasutamist, kui on oodata tugevat vihma, sest see võib vähendada graanulite toime tõhusust.

Tavaolukorras toimib tigudele hästi ka lubi, kuna see kuivatab teo jala all oleva lima ning tigu sureb veepuudusesse. Samamoodi toimivad ka väetised, näiteks lämmastik- ja fosforväetised, kuid vihm võib saada toimimisel takistuseks.

Autor: Shutterstock

KASULIK TEADA

Abi looduslikest tõmmistest

Taimseid tõmmiseid kasutatakse taimede töötlemiseks. Katsed on näidanud, et need on taimeleotiste ja -teedega võrreldes märkimisväärselt tõhusamad. Taimseid lahuseid võivad kasutada kõik ilma erilist ettevalmistust saanud inimesed. Oskused ja kogemused tulevad aja jooksul.

Valmistamine

Toored taimed tükelda, kuivatatud taimed jahvata pulbriks. Sellise töötluse korral ei lähe kaotsi putukatele olulised lõhn­ained. Vala peenestatud taimeosad üle soovitatavalt leige vee või mõne muu lahustiga, lase teatud aja tõmmata, seejärel kurna.

Arvesta, et väljaimbuvate toimeainete kogus võib varieeruda, sõltuvalt taimede kasvutingimustest ja vanusest.

Vesitõmmise rusikareegel: 1−2 kg värsket materjali 10 liitri vee kohta ehk 1 osa taimi ja 4 osa vett.

Enne töötlemist

Lisa märgamise suurendamiseks vahetult enne pritsimist pritsimisvedelikule rohelist seepi (rasvhappe kaaliumisoola) 40 grammi 10 liitri kohta.

Kontrolli mõne üksiku taime peal kontsentratsiooni sobivust – ega see ei tekita söövitusi.

Mida kasutada kultuurtaimede haiguste tõrjeks?

Küüslauku tomatitel ja kurkidel tõusmepõletiku ennetamiseks. Kõrvenõgest ebajahukaste vastu. Põldosja ebajahukaste, aedoa-kaunakõrbuse, kõrvitsalistel jahukaste, antraknoosi ja kuivlaiksuse ennetava tõrjena, tomatil hahkhallituse, helelaiksuse ja kuivlaiksuse vastu.

Mis mõjuvad kahjurputukatele?

Enamlevinud kahjustajad nagu lehetäid, ripslased, kapsakoi, kapsaliblikad: raudrohi, vereurmarohi, võilill, tubakas, tomat, sibul, peiulill, kibe-tulikas, koirohi, soolikarohi, takjas, paiseleht, puju, küüslauk, kõrvenõges, põldosi.

Lestad: võilill, tomat, sibul, peiulill, männivõrsed koos koirohuga.

Lääne-Virumaa Uudiste eesmärk on pakkuda lugejale kasulikku ja praktilist infot. Aiandus on üks selline valdkond.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!