Hendrik Toompere toob Rakvere teatris lavale Harold Pinteri "Kasvatushoone"

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 5. oktoober 2021
Jaga lugu

Rakvere teatris on reedel esietendus, publiku ette tuuakse Harold Pinteri "Kasvatushoone". Teost Eestis varem lavastatud ei ole ja tegemist on maailmakuulsa kirjaniku vähemtuntud teosega.

Rakvere teatris esietendub Harold Pinteri "Kasvatushoone". Osades (vasakul) Margus Grosnõi ja Toomas Suuman.
Autor: Jaune Kimmel

Kõik me oleme kokku puutunud ametnikega. Ikka on vaja mingit dokumenti uuendada või korteriasju ajada. Ilmselt on kõigil ka probleeme tekkinud ning me ei saa aru, miks need asjad nii palju aega võtavad ja miks sellega alati mingi jama on?

"Suletud süsteemis olles satuvad ametnikud probleemide rägastikku, kus peaks nagu midagi tegema, aga ei saa nagu teha ka ning tegema hakatakse mingeid arutuid asju," sõnas lavastaja Hendrik Toompere.

Tegevus toimub hooldekodus, kuid käsitleb bürokraatia olemust üldisemalt, kuidas ükskõik milline valitsusasutus kriisiolukorras käituma hakkab.

"See on naljakas võtmes kirja pandud ja Toompere jätkab samasuguses groteskses stiilis, nagu oli Rakvere Teatri kolm hooaega mängitud suvelavastus “Miks Jeppe joob?”," ütles Rakvere teatri loominguline juht Peeter Raudsepp.

Stiilinäite pakub näidendi tegelane Lush: "Niisiis, ütlen ma, uskuge mind, et kui teie poeg viidi meilt üle teise asutusse, siis tehti seda tema vajadustest lähtuvalt ja alles pärast põhjalikku kaasusesse süvenemist, kõikide ekspertarvamuste ärakuulamist meie asutuse oma ala juhtivate spetsialistide poolt, millele eelnes aega ja vaeva nõudev tõendite kogumine ja reastamine, lademete viisi läbi vaadatud dokumente ja stenogramme, edasi- ja tagurpidi ära kuulatud helisalvestisi, hiliste öötundideni kestvat tööd; lõputuid tunde ajakulu, iga viimase kui detaili hoolikas analüüs, väsimatud ponnistused, ennastsalgavad pingutused, kohusetruu teemasse süvenemine ja põhjalik kaalutlemine küsimuse kõikidest aspektidest lähtuvalt, et leida teie poja juhtumile kõige parem ja optimaalsem lahendus."

"Kasvatushoone” ("The Hothouse”, 1958) on Briti näitekirjaniku Harold Pinteri vähem tuntud teos, mida Eestis varem lavastatud ei ole.

Autor pani "Kasvatushoone” mõneks ajaks sahtlisse ning tekst avaldati alles 1980. aastal.

2005. aastal pälvis Harold Pinter Nobeli kirjandusauhinna.

Rakvere teatris esietendub Harold Pinteri "Kasvatushoone". Osades (vasakul) Peeter Rästas ja Toomas Suuman.
Autor: Jaune Kimmel

Lavastuse kunstnik on Illimar Vihmar, valguskujundaja Roomet Villau.

Osades astuvad üles Jaune Kimmel, Margus Grosnõi, Madis Mäeorg, Peeter Rästas, Toomas Suuman ja Imre Õunapuu.

"Kasvatushoone" esietendus on reedel, 8. oktoobril kell 19 Rakvere Teatri väikses saalis.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!