Tapa poiss lõi Eesti kaitseväe autoüksused ja jõudis ülikooliprofessoriks

Autor: Andres Pulver • 29. november 2021
Ainult tellijale
Jaga lugu

Täna möödub 125 aastat päevast, mil Tapal nägi ilmavalgust poisslaps, kes sai nimeks Hans Roland Võrk. Enamiku jaoks ilmselt tundmatu nimi, aga tegemist on omaaegse tunnustatud sõjaväelasega, kes kerkis hiljem ülikooliprofessoriks hoopis elektrotehnikuna.

Hans Roland Võrk abikaasa ja tütrega 1965. aastal.
Autor: Rahvusarhiiv

Alghariduse omandas Hans Roland Võrk kodumaast päris kaugel Poolas, kuhu tema pere 1903. aastal elama asus. Gümnaasiumi lõpetas noormees aga 1916. aastal Tallinnas. Õpingud Petrogradi polütehnilises instituudis katkestas I maailmasõda. Võrk suunati Mihhaili suurtükiväekooli ja sealt tsaariarmee lipnikuna sõjaväljale.

1918. aasta veebruarist oli Hans Roland Võrk juba 1. Eesti diviisi inseneriroodus. Vabadussõja ajal moodustas 1918. aasta detsembris inseneripataljonis autoroodu ning oli selle ülem. 1919. a juulist oli inseneriväe valitsuse sädetelegraafi osakonna raadiotehnika laboratooriumi ja õppejaoskonna juhataja. 1920. aasta märtsis vabastati Võrk leitnandi ausastmes teenistusest. Sõjaliste teenete eest sõjaväe organiseerimisel ja korraldamisel Vabadussõjas anti talle Vabadusristi I liigi 3. järgu teenetemärk.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!