Ainus peaminister, kes ise endale käe külge pani

Autor: Andres Pulver • 30. november 2021
Ainult tellijale
Jaga lugu

Ei ole vist palju neid, kes suudavad paugu pealt öelda Eesti vabariigi esimese peaministri nime. Kadrina külje alt pärit Otto Strandman on aga väärt, et teda meenutada.

Tiit Pääsukese maal Otto Strandmanist Stenbocki maja Riigivanemate saalis.
Autor: Riigikantselei

Strandmanide suguvõsa oli Kadrina ja Neeruti kandis tuntud aastasadu ja seda ennekõike möldritena. Isegi Rakvere vallimäel asuv veski on kunagi kuulunud Strandmanide perele.

Otto August Strandmani isa oli aga hoopis kooliõpetaja ning pojast kasvas sootuks jurist ning riigimees. Riigimees, kes oli Eesti vabariigis üks tähelepanuväärsemaid, kuid kes on ehk pisut unustusehõlma vajunud.

Otto August Strandman sündis 1875. aasta 30. novembril Undla vallas Vandu külas. Ta alustas õpinguid Rakvere linnakoolis, õppis siis gümnaasiumis Tallinnas ja Peterburis ning tegi 1896. aastal küpsuseksamid Tallinna kubermangugümnaasiumis.

Seejärel teenis ta riigipanga Tallinna kontoris ametnikuna, kuni astus 1899. aastal Tartu ülikooli õigusteaduskonda, samal aastal sai temast ka Eesti Üliõpilaste Seltsi liige. Järgmisel aastal jätkas Strandman õpinguid Peterburi ülikoolis, mille õigusteaduskonna lõpetas 1903. aastal. Seejärel töötas ta advokaadina Narvas ja Tallinnas.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!