Kolmas mees pildil

Autor: Andres Pulver • 18. veebruar 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

See, kes ei tea midagi Viru vandest, et saa ennast õigeks rakverlaseks pidada. Vande olevat legendi kohaselt Rakvere vallimäel andnud kolm meest - Friedrich Reinhold Kreutzwald, Friedrich Robert Faehlmann ja Johann Jakob Nocks. Viimane neist on kõige tundmatum.

Kristjan Raud "Viru vanne".
Autor: Eesti Kunstimuuseum

Fromhold Jakob Johann Nocks sündis 18. veebruaril 1800 Liigvalla mõisa valitseja Michael Nocksi pojana. Talle pandud kolmest eesnimest kasutas ta ise vaid kahte tagumist, piirdume nendega siis meiegi.

Papa Nocks oli pärit Kuramaalt, mamma Liese aga Väike-Maarja kihelkonna Raeküla mõisast ning oli ülimalt suure tõenäosusega eestlane. Tegelikult polegi see nii väga tähtis, sest meie loo kangelane identifitseeris ennast päritolust hoolimata ikka ja jälle eestlasena.

Esmase hariduse omandas Johann Jakob Nocks koos Faehlmanniga kodumõisas koduõpetaja juures, sealt jätkasid mõlemad poisid koos Rakvere kreiskoolis, kust mõlemad on hea sõnaga meenutanud vene keele õpetajat Johann Sommerit ehk Suve Jaani.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!