Sõda võib palgakasvu kohati aeglustada, kuid tööjõupuudus püsib
Ukraina sõda võib sel aastal palgakasvu survet vähendada, kuid nii analüütikud kui ka tööandjad leiavad, et sõjapõgenikud Eestit kimbutavat tööjõupuudust oluliselt ei leevenda.
Ka toiduainetööstuses on tööjõupuudus, mida võivad aidata leevendada Ukrainast saabuvad põgenikud.
Foto: Mari Luud
Sel aastal ei saa palgast ja tööjõust rääkides mööda vaadata Ukraina sõja ja Venemaale kehtestatavate sanktsioonide mõjust. Eesti Panga ökonomisti Orsolya Soosaare hinnangul on palgakasvu juures kõige olulisem arvestada, et Venemaale kehtestatud sanktsioonid ja kehtestatavad vastusanktsioonid halvendavad Eesti majanduse olukorda.
2021. aasta oli Eestis tööturul vastuoluline. Oli selle kriisi suurim tööpuudus, aga juba mõni kuu hiljem ka suurim hulk tööpakkumisi. Kuidas möödus eelmine aasta meie kodumaakonnas, räägib Töötukassa Lääne-Virumaa osakonna juhataja Kristi Moldau.
Eesti majandust võib Kremli agressioon Ukraina suhtes mõjutada kolmel moel, kirjutab rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Raoul Lättemäe.
Sõjategevus Ukrainas on käima lükanud migratsioonilaine. Hetkel on teadmata, millises ulatuses mõjutab see Eestit, kuid valmis peab olema suure hulga põgenike vastuvõtmiseks. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda koos teiste organisatsioonidega on seoses praeguse olukorraga koostamas ülevaadet, millised võimalused on põllumajandus- ja toidusektoris Ukraina inimestele töö pakkumiseks ja/või nende majutamiseks.
23. mail toimub Von Krahli teatrimajas Rakvere Elustiilipäev – avalik sündmus, mis tõstab esile puhkamise kui teadliku eluoskuse ja vaimse tasakaalu osa. Ürituse tänavuseks juhtmõtteks on „Puhkus on jõud!”.