Eesti 200 esinumber Rakveres on politseiuurimise all

Autorid: Andres Pulver, Kristel Härma • 26. aprill 2022
Jaga lugu

Viimastel valimistel erakonna Eesti 200 nimekirjas Rakvere linnapeaks saada soovinud poliitiku ja ettevõtja Rainer Miltopi tegude suhtes on algatatud uurimine. Mängu on kistud ka Tallinna linna asutus Kadrioru Park oma tallinlastele teada-tuntud valgusfestivaliga “Valgus kõnnib”.

Eesti 200 Rakvere esinumber Rainer Miltop on uurimise all asjas, mis puudutab Tallinna linna asutuse Kadrioru Park tehinguid seotud isikutega. Selle linnafirma palgal on Miltopi elukaaslane Kristiina Kirsel.
Autor: Erakogu

Tallinna linn tegi Kadrioru Pargiga seoses süüteoteate ning on algatatud uurimine. Uurimine puudutab Kadrioru Pargi töötaja tehtud tehinguid iseendaga seotud isikutega. Kuidas jõudsid Rakvere poliitiku näpud Tallinna linna asutuse rahakoti kallale? Seos Rakvere poliitiku ja Tallinna linna asutuse vahel on poliitiku elukaaslane.

Miltopi elukaaslane Kristiina Kirsel on Kadrioru Pargi loomeosakonna juhataja, kelle korraldada on ka Kadrioru valgusfestival. Samuti on Kirsel juhatuse liige MTÜs Valgus Kõnnib ning loovjuht valgusfestivale korraldanud ettevõttes Dream Solutions.

Valgusfestivali korraldamisega seotud kuludesse tükkis tehinguid, mille eest makstud raha jõudis Lääne-Virumaa Uudiste ja Äripäeva andmetel Miltopi ettevõttesse. Jälgede peitmiseks kasutas paar ära kolmanda isiku ettevõtet, mille pangakonto kaudu raha liikus.

Viimastel aastatel on Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet eraldanud eelarvest valgusfestivali jaoks aastas veidi üle 300 000 euro.

Rainer Miltop saatis Valgusfestivali meeskonda ka nende reisil Iisraeli aastal 2019. Pildil asub vasakul ka varem festivale "Valgus kõnnib" korraldanud ettevõtte Dream Solutions juht Caspar Lootsmann. Lootsmanni ja Kirseli leiab ühiselt Dream Solutionsi meeskonnast ning MTÜ Valgus Kõnnib juhatusest. Loo valmimise ajal on Dream Solutionsi koduleht maha võetud.
Autor: Kuvatõmmis

Kadrioru Pargi juht Ain Järve väitis, et kuuleb Kadrioru Pargiga seotud politseiuurimisest esimest korda ajakirjanikult ning ei tea asjast midagi. Ka Rainer Miltop kommenteeris, et temal infot võimaliku korruptsioonikahtlustuse kohta pole. “Soovin teada, kellelt info tulnud. Laim on teatavasti karistatav,” sõnas Miltop vaid ning viitas ka sellele, et tegemist on Isamaa (Miltopi varasem erakond – toim) initsieeritud kampaaniaga.

Erakonna Eesti 200 juht Kristina Kallas ütles, et temagi ei tea uurimisest midagi, kuid meenutas, et üks inimene on käinud temaga kohtumas ja on talle probleemi ära seletanud. Kallase sõnum on tema sõnul olnud väga selge: “Oma äriasju peab ikkagi Miltop ise korda ajama. Ega erakond ei ole ju mingis mõttes lapsehoidja,” märkis ta.

Kuna Kallas teemast siiski väga palju ei tea, ei osanud ta rohkem kommenteerida. Samas ei takistanud Miltopi pea kohale kerkinud kahtlused märtsi lõpus mehe tagasivalimist Eesti 200 Rakvere osakonna juhiks.

Kuidas käitub erakond edasi, juhul kui Miltopile kahtlustus esitatakse? “Eks me siis räägime temaga. Me peame kõigepealt aru saama, millest üldse jutt käib, sest ma lihtsalt ei tea sellest midagi.”

Rakvere linnavolikogus erakonda Eesti 200 esindav Miltop esitas Rakvere linna valimiskomisjonile hiljuti avalduse oma linnavolikogu liikme volituste peatamiseks kolmeks kuuks. Pärast seda sõitsid Rainer Miltop ja Kristiina Kirsel Ameerika Ühendriikidesse.

Kuvatõmmis Dream Solutionsi maha võetud kodulehest, kus tutvustati Kadrioru Pargi loomeosakonna juhatajat kui Dream Solutionsi loovjuhti.
Autor: Kuvatõmmis

Kadrioru Park on Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti hallatav asutus

Asutuse hallata on Kadrioru park, Kalamaja kalmistupark, Tammsaare park, Harju tänava haljasala, Vabaduse väljaku haljastuskonteinerid. Alates 1. juulist 2020 haldab asutus Kadrioru Park ka seitset Tallinna kalmistut: Siselinna, Metsakalmistu, Rahumäe, Pärnamäe, Hiiu-Rahu, Liiva ja Pirita kalmistu.

2020. aasta jaanuaris lasti lahti Tallinna Kalmistute juht Jaak Taevas pärast Tallinna linna sisekontrolöri teenistuse järelevalve osakonna auditit, mis leidis asutusest mitu rikkumist. 2020. aasta juulis Tallinna Kalmistud ja Kadrioru Park liideti, ühendasutuse nimeks jäi Kadrioru Park.

Kopsaka eelarvega üritus

2020. aastal vaatas põgusalt valgusfestivali eelarvet ka Tallinna linnavolikogu revisjonikomisjon, kui EKRE fraktsioon esitas küsimusi 2019. aastal toimunud ürituse “Aja mustrid” raha kasutamise kohta, kuid revisjonikomisjoni sõnul olid vastused ebatäpsed ja ekslikult väljendatud. Selle peale tehti kontroll perioodil veebruar kuni aprill 2020.

Vabaõhupeo “Aja mustrid” üks osa oli ka Kadrioru Pargi korraldatav valgusfestival. Tallinna linna 2019. aasta esialgse eelarvega eraldati Kadrioru Pargile valgusfestivali korraldamise kuludeks kokku 240 000 eurot. 2019. aasta lisaeelarvega suurendati ürituse kulusid 57 000 euro võrra seoses Eesti Vabariigi 101. aastapäeva tähistamisega Islandi väljakul. Kokku seega 297 000 eurot.

Tallinna kommunaalameti 2019. aasta lisaeelarve projekti seletuskirjast tuli välja, et etendusega seotud kulud olid kokku 57 000 eurot, sealhulgas etenduse animatsiooni kulud 22 759 eurot, kontsertetenduse esinejate vahetusega seotud visuaalide tootmise kulu 18 576 eurot ja valgustehniline teenindamine 5000 eurot, videotehnika kulud 10 665 eurot.

Revisjonikomisjoni kontroll siis rikkumisi ei tuvastanud, kuid andis aimu festivaliga seotud täpsematest kulutustest.

Nüüd uurib valgusfestivali korraldamisega seotud raha liikumist politsei. Lääne-Virumaa Uudiste andmetel on uurimine jõudmas lõppjärku ning uurijad plaanivad esitada Miltopile kahtlustuse.

Valgusfestival Tallinna linna eelarves

2019. a Valgusfestivali korraldamine (Kadrioru Park) 240 000 eurot, sellest töötasu 32 319 eurot

2019. a lisaeelarvega Valgusfestivali korraldamine (Kadrioru Park) 57 000 eurot

2020. a Valgusfestivali korraldamine (Kadrioru Park) 301 040 eurot, sellest töötasu 33 092 eurot

2021. a Valgusfestivali korraldamine (Kadrioru Park) 301 040 eurot, sellest töötasu 33 092 eurot

2022. a Valgusfestivali korraldamine (Kadrioru Park) 301 040 eurot, sellest töötasu 33 092

Kes on poliitik Rainer Miltop?

Eesti 200 Rakvere esinumber Rainer Miltop on uurimise all asjas, mis puudutab Tallinna linna asutuse Kadrioru Park tehinguid seotud isikutega.
Autor: Tiit Blaat / Ekspress Meedia / Scanpix

Rainer Miltopi poliitiline karjäär sai alguse juba 1993. aastal kui ta osales kohalikel valimistel. 2002. aasta kohalike valimistel toonase Res Publica nimekirjas kandideerides jäi ta küll napilt Rakvere linnavolikogust välja, kuid pääses abilinnapeaks määratud Erich Petrovitsi asendusliikmena volikogusse.

Miltop kuulus mitmesse Rakvere linnavolikogu koosseisu ja juhtis ka volikogu majanduskomisjoni. 2012. aasta detsembris lasti Sven Kesler abilinnapea kohalt lahti ja tema asemel sai abilinnapeaks Miltop. Sel ajal oli ta üliaktiivne mustikajoogi Kyäni müügimees ja sõitis ringi Kyäni Mercedesega. Multi Margeri maja ja selle siseõu Rakveres tehti korda ja olid suured plaanid seal igasuguseid kontserte-etendusi korraldama hakata. Rakvere teater tegi seal ka ühe suveetenduse.

Abilinnapea ametisse jäi Miltop ka pärast 2013. aasta valimisi. 2017. aasta valimistel jäi volikogu kohast kaugele, kuid 2019. aastal toimunud võimupöörde järel pani Isamaa Miltopi taas abilinnapea ametisse.

3. novembril 2020 astus Miltop Isamaa ridadest välja ja lahkus ka abilinnapea kohalt. 2021. aasta valimistel kandideeris ta Eesti 200 esinumbrina.

Viimase abilinnapeaks olemise perioodi jäävad segadused maakonna loomade varjupaiga ehitamisega, mida kureeris Miltop, kuid mis mitte kuhugi ei jõudnud.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!