Poliitik Toomas Varek rääkis emadepäeva konverentsil, kuidas ema tõstis ta küüditamisautost välja sõprade kätte, päästes üheksa kuu vanuse poisi elu, kuid purustades ema ja lapse suhte.
- Toomas Varek rääkis esmakordselt avalikkuse ees oma keerulistest suhetest emaga. Foto: Andras Kralla
Siseministri, riigikogu esimehe ja Rakvere linnapeana tuntuks saanud Toomas Varek tunnistas, et ta pole oma emast varem kunagi nii palju rääkinud kui Noorsooteatris toimunud emadepäevale pühendatud konverentsil "Ema ja laps".
25. märtsil 1949. aastal rinnalapsena ema süles Haljalas küüditamisautosse tõugatud Toomas Varek hindas konverentsil esinedes kesisteks oma võimalusi ellu jääda teekonnal vangistusse Krasnojarski kraisse. Üksnes samal ajal tööl viibinud isa kolleegide poolt üle veoauto tagaluugi välja sirutatud käed päästsid väikese poisi hullemast. Kuid pääsemise hinnaks tuli maksta suhete purunemisega emaga.
Seotud lood
Vabadusristi kavaleride hulka kuulub ligi 50 naist, kuid vaid kaks nendest olid eestlased. Üks neist – Salme Bergmann – oli tihedalt seotud ka Lääne-Virumaaga.
Võidupüha ja jaanipäeva tähistamine on Sõmerul elava Ruuben Lamburi jaoks kiire aeg. Tuli leida võimalus, kuidas jõuda nii maakaitsepäevale Väike-Maarjas kui ka istuda lähedastega väikese jaanitule äärde. Õnneks on neid, kellega koos olla ja rääkida, sest jutte ja tarkust mida teistega jagada, on Ruuben Lamburil palju.
Ehkki arreteerimised olid toimunud juba aasta aega, alates juunipöördest 1940, püüti neid rahva seas seostada iga konkreetse arreteeritu varasema tegevuse ning poliitilise aktiivsusega. Seda, et ära võidakse viia perede kaupa, halastamata isegi lastele, ei osatud näha ka kõige õudsamas unenäos.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.