Kaduviku nimel! Suurmees Toomas Suuman lahkus taevastele radadele

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 15. mai 2022
Jaga lugu

Eile suri pärast rasket haigust 66aastasena Rakvere teatri näitleja ja lavastaja Toomas Suuman.

Toomas Suuman 9. mai 1956-14.mai 2022
Autor: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Toomas Suuman sündis Rakveres 9. mai 1956. aastal. Ta oli kunstniku ja poeedi Aleksander Suumani poeg, Imat Suumanni ja Aapo Puki vend.

Pärast õpinguid Otepää keskkoolis asus ta õppima Tallinna riikliku konservatooriumi lavakunstikateedrisse, kus lõpetas 1978. aastal 8. lennu.

Pärast teatrikooli töötas ta kaheksa aastat Vanemuise teatris, kuid 1980. aastast saabus Suuman tagasi Rakverre asudes tööle Rakvere teatrisse, kus möödusid tema 42 viljakat aastat.

Toomas Suuman on näidendite „Meil aiaäärne tänavas”, „Linnapea”, "Liivad", "Enesekaitse", "Saksad sõitsid saaniga", "Nõiutud kevade", "1900", "Viimase öö õigus" ja "Iisejõe sääsed" autor. Näidendeid on lavastatud Rakvere Teatris, Endla Teatris ja suveprojektides.

Suuman sai 2021. aasta töö ja loomingu eest kolleegipreemia. Ta kuulutati parimaks meesnäitlejaks rollide eest – Edgar lavastuses "Tants", Võlur ja Minister lavastuses "Tavaline ime" ja Roote lavastuses "Kasvatushoone". Viimati nimetatu jäi ka tema viimaseks lavarolliks Rakvere teatris.

Paljuski tänu Toomas Suumanile on Rakvere teatri sissepääsu ees inimesi tervitamas Kadu ja Viku. Kaduvikumehed sündisid ideena 1997. aasta märtsis.

Rakvere teatri peanäitejuht 1996–2017, näitleja, lavastaja ja riigikogulane Üllar Saaremäe on meenutanud, et 1997. aastal korraldati teatripreemiate jagamise pidu teatripäeval Rakveres ja tema kabinetis ehk kajutis istusid koos Toomas Suuman, Peeter Raudsepp, Ain Prosa ja Indrek Saar. „Toomas Suuman ütles esimesena: „Kaduviku nimel!”” meenutas Üllar Saaremäe.

Ideed arendati edasi ja Rakvere teatri trepile püstitati skulptor Ivan Zubaka poolt Üllar Saaremäele ja omaaegsele teatridirektorile Indrek Saarele nende eluajal ausammas. Oli 2005. aasta. Igavesest ajast igavesti kultuuritempli ees seisvad pronksi valatud kaduvikumehed kannavad sõnatult teatri haihtumise ja hapruse sõnumit.

Üllar Saaremäe ütles, et paari lausega pole võimalik nii värvikat inimest, suure tähega näitlejat, lavastajat, mõtlejat nagu Toomas Suuman, iseloomustada. "Ta polnud pelgalt näitleja, kes aeg-ajalt lavastusi tegi, ta oli märgatavalt suurem ja olulisem inimene kogu Virumaa jaoks, ka Eesti teatri maastikul. Aga rõhutaksin just Virumaad, sest see oli tema jaoks ülioluline - see, mis toimub siin kandis," märkis Saaremäe.

Saaremäe: "Ta oli alati olemas ja tegemas, mitte ainult enda asja, vaid alati ideedega kambas aitamas - puudutas see siis teatrit või midagi muud. Näiteks me tegime koos Eesti esimest üldluulepidu. Toomase haritus, eruditsioon ja lugemus on asendamatu - lahkunud on suur inimene!"

Toomas Suuman kirjutas ka laulusõnu. Laulu "Mees ja jumal" on eestlaste südamesse laulnud Andrus Albrecht Bonzo.

Ajakirjanik Rein Sikk, kes end nimetab Suumani aatekaaslaseks ässitusühistust SSR ehk Sikk, Suuman, Riim, mälestab: „Toomas, on vapustav ja sipelgaid seljal jooksutav, kuidas Sa lugesid ja loed senini kusagil salvestisel luuleridu: „Üks poiss tuli Rakvere linna...”. Need jäävad Sinu suu läbi ühe põlvkonna Viru vandena kajama üle aja. Toonitades kurvastalt ja rõõmustavalt, et iga päev Viru vanne on uus...”

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!