• 30.05.22, 11:55

Eesti kirjakeel sündis Tapal

Et kõik saaksid ühtemoodi kirjutada ja samal moel kirjutatust aru, on meil vaja kirjakeelt. Ühtlustatud eesti kirjakeel sündis aastatel 1908-1911 peetud nelja kirjakeele konverentsi käigus. Esimene ja kõige olulisem neist toimus 30. mail 1908 Tapal.
Mälestustahvel Tapa muusikakooli seinal.
  • Mälestustahvel Tapa muusikakooli seinal. Foto: Heiki Koov/monument.ee
Nii, nagu Eesti jaotus tollal veel Eestimaaks ja Liivimaaks, oli lõhenenud ka meie keelemeeste seltskond. Tartu koolkond ajas oma rida ja Tallinna koolkond oma. Ning enda asjades oldi nii kinni, et kui lõpuks kokkuleppele jõuti ühise laua taha istuda, siis valiti selleks neutraalne territoorium.
Nii saadigi kokku poolel teel ehk Tapal. Konverents (mida tollal küll nii ei nimetatud) toimus endise Sõbra poe Pika tänava poolses hoonetiivas, milles oli tol ajal seltskondliku ühenduse Harmonie saal.
Ajaleht Õigus kirjutas järgmisel päeval pika artikli „Seltside-waheline kirjakeele korralduse koosolek Tapal“, mille siinkohal muutmata kujul avaldame.
“Eila, 30. mail, peeti Tapal “Harmonie” seltsi ruumides kella 9-6 päewal Eestimaa Rahwahariduse-seltsi ja Eesti Kirjanduseseltsi saadikute wahel õigestkirjutusesse ja õigekeelsusesse puutuwaid läbirääkimisi, nimelt sel otstarbel, et meie kirjakeeles sellekohaseid lahkuminekuid wähendada. Täh. koosolek oli esimene seesuguste seas, millede sarnasid edaspidi weel mitmed ära pidada mõeldakse.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele