Unustatud mõisad ootavad taas külastajaid

Autor: Andres Pulver • 7. juuli 2022
Jaga lugu

Sel suvel toimub juba 18. korda unustatud mõisade külastusmäng, milles osaleb üle 30 mõisa. Lääne-Virumaal oodatakse külalisi neljas paigas sel ja juuli viimasel nädalavahetusel ning 13. augustil kella 10-18.40.

Ekspositsioon Struwe kaare mõõtmisest Võivere tuulikus.
Autor: Võivere Tuuleveski MTÜ

Lääne-Virumaal osalevad külastusmängus Vasta, Jäneda ja Kiltsi mõis ning Võivere mõisa tuulik.

Võivere tuulik on ainus Võivere mõisa säilinud hoone, mis on rekonstrueeritud külastuskeskuseks ning mis alates 2020. aasta suvest jahvatab lugu UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Struve geodeetilisest kaarest.

Igal täistunnil on giidituur tuuliku kahel korrusel ning saab osa ühe unustatud mõisa rollist maailma mõõtmise loos. Lapsed saavad tegutseda temaatilises lastenurgas. Silmailu pakub pajalappide näitus ning avatud on kohalike meistrite käsitöö- ja suveniirilett.

Vasta mõisas toimuvad samuti ekskursioonid nii mõisas sees kui ka selle ümbruses, mõisa saalis on avatud Tallinna kunstikooli õpilaste näitus „Õ tähe tekkelugu“.

Just Vasta mõisas abiellus Friedrich Reinhold Kreutzwald 18. augustil 1833 Marie Elisabeth Saldleriga.

Ekskursioonid toimuvad ka Jäneda mõisas. Seal on suures saalis väljas Ukraina kunstnike näitus „Palve Ukraina eest“.

Kiltsis saab tutvuda kaardilossiga, 10. juulil kell 15 on Kiltsis aga kontsert, kus astub üles viiuliduo Kristina Kriit ja Sigrid Kuulmann. Ning loomulikult on kõikjal avatud mõnusad mõisakohvikud.

Huvilised saavad esimesest külastatavast mõisast osalejaraamatu, millesse koguvad külastuspäevadel mõisadest templeid. Vähemalt kümmet mõisa külastanute vahel loositakse välja kutseid sügisel toimuvale lõpupeole. Loosirattas on ka Eesti ajalugu ja mõisu tutvustavad raamatud.

Lasilas tuleb oma pidu

Aastaid on unustatud mõisade mängus osalenud ka Lasila mõis, kuid sel aastal puhatakse pisut. Ühel päeval oodatakse siiski ka külalisi, kuid seda mitte mõisamängu raames.

Nimelt möödub tänavu 160 aastat Lasila mõisa härrastemaja valmimisest ning sada aastat Lasila kooli härrastemajja kolimisest ja sel puhul peetakse 24. juulil kella 11-19 maha üks mõnus pidu pealkirjaga „Meitel on mõnus“.

Esinevad Moonaküla Muusikaakadeemia, KaRakTer ja Uhtna mandoliiniorkester, kavas on giidituurid, pop-up jooga, töötubades saab teha tutvust vibulaskmisega ja lilleseadega, tutvustatakse faasaneid ja ameerika punaoravaid, pakutakse suppi. Ja kõik see on erinevat mõisamängust, kus tuleb ka pilet osta, täiesti tasuta. Ka supp.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!