Laupäeval suri 62-aastasena helilooja Urmas Sisask (09.09.1960-17.12.2022),

- Urmas Sisask 09.09.1960-17.12.2022.
- Foto: Ülo Josing/ERR/Scanpix
Kümme aastat tagasi Soome elama kolinud Urmas Sisask on töötanud Jänedal muusikaõpetajana 1990ndatel avas ta Jäneda lossi muusikatähetorni planetaarium-kontserdisaali, mis 2018. aasta esimeses pooles renoveeriti.
"17 miljardit aastat vana universum on hiiglaslik “orel”, mille leiutas Jehoova. Galaktikad, tähed, planeedid, komeedid ning teised kosmilised kehad ja süsteemid on tänu gravitatsiooniseadustele selle “hiiglaoreli” viledeks - see on minu elu ja töö credo. Universumi kui muusikainstrumendi kooskõla tundmaõppimine ja inimestele kuuldavaks tegemine on minu missioon. Seega ei pea ma ennast mitte heliloojaks, vaid pigem muusika üleskirjutajaks. Jäneda tuli mu ellu nagu komeet - ilus, ootamatu ja tundmatu. Lõviosa minu loomingust on sündinud hilistel öötundidel Jäneda lossi tornis tähti vaadates ja saalis klaveri taga muusikat üleskirjutades. 1994. aastal sai valmis Jäneda muusika-tähetorn. 1996. aasta septembris avasin muusika-tähetornis planetaariumi, suursündmuse tähistamiseks toimus lend kopteriga Tallinnast Jänedale, kus andsin koos õe Siiriga kontserdi," on Urmas Sisask meenutanud Jäneda muuseumi kodulehel.
Urmas Sisask õppis kompositsiooni Tallinna Muusikakeskkoolis Anatoli Garšneki, René Eespere ja Mati Kuulbergi juhendamisel. 1985. aastal lõpetas ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi. Tema looming on inspireeritud astronoomiast, ta on loonud ka filmi- ja teatrimuusikat.
Tema teoseod on muuhulgas “Plejaadid” (1989), “Linnutee galaktika” (1991), “Jõuluoratoorium” (1992), “Leoniidid” (2001), “Pro Patria” (2003). Tema viimaseks teoseks jäi novembris Stockholmis esmaettekandele tulnud “Gloria Patri 2”, mille tekstide autor on Jaan Tammsalu.
1991. aastal pälvis Urmas Sisask Eesti Vabariigi kultuuripreemia, 2001. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgi. 2005. aastal nomineeriti Eesti Filharmoonia kammerkoori plaat “Baltic Voices 2” Grammy auhinnale parima koorisalvestise kategoorias. Plaadil kõlas muu hulgas ka Urmas Sisaski looming. 2010. aastal pälvis ta kultuurkapitali helikunsti aastapreemia, 2020. aastal Eesti Muusikanõukogu muusikapreemia.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.