Digitaalraadio leviala laienes Lääne-Virumaale

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 11. jaanuar 2023
Jaga lugu
Tänasest saab ka Lääne-Virumaal digiraadiot kuulata.
Autor: Levira

Täna alustas Levira Pehka saatemastis tööd digiraadio DAB+ saatja, mille tulemusena ulatub digiraadio leviala lisaks Tallinnale ja Kesk-Eestile nüüd ka Lääne-Virumaale.

Tänu Haljala vallas asuva saatjale saab digiraadiot kuulata peaaegu tervel Lääne-Virumaal. Tallinn–Narva maanteel levib digiraadio kuni Aserini ja soodsatel tingimustel kaugemalegi.

Levira testib koostöös raadiokanalitega Euroopas laialt levinud digitaalraadiot DAB+. Esimene digiraadio saatja käivitus Tallinna teletornis 28. novembril ning teine Koeru saaremastis 22. detsembril. Tallinna ja Pehka saatjate signaal on DAB+ kanalil 10A ning Koeru saatja edastuskanal on 7A.

Praegu saab DAB+ kuulata 11 raadiojaama: digiraadiot testivad Raadio Elmar, Raadio Kuku, Raadio MyHits, Raadio Duo, Narodnoe Radio ja DFM, samuti Star FM Eesti, Klassikaraadio, Äripäeva Raadio, Power Hit Radio ning Tre Raadio.

“Praeguseks on testimise esimene eesmärk täidetud ehk erinevate tingimuste kaardistamiseks on testvõrk välja ehitatud. Nüüd saab hakata tegema erinevaid mõõdistusi nii leviala kui ka signaali kvaliteedi osas ja ei ole välistatud, et digiraadio testimisala tuleb laiendada mujalegi Eestisse,“ ütles Levira tehnoloogia- ja IT-direktor Kristo Kaasan.

„Koostöös raadiojaamadega on nüüdseks proovitud erinevaid heli edastamise seadistusi ja vastavalt kuulajate tagasisidele ja mõõdistustele hakkavad välja kujunema parimad digiraadio edastamise parameetrid,“ ütles Duo Media Networks tegevjuht Risto Rosimannus.

DAB+ tehnoloogia võimaldab kasutada ühte digiraadio saatjat kuni paarikümne raadioprogrammi edastamiseks, samas kui analoograadio puhul edastab üks saatja ühte programmi.

Samaaegselt edastatavate programmide koguarv sõltub signaali levialast ja programmide helikvaliteedist.

Digiraadio eelisteks on parem ja ühtlasem helikvaliteet ning suuremad lisateenuste võimalused nagu programmiinfo, uudiste, laulusõnade jm kuvamine vastuvõtja ekraanil.

Testperioodil proovitakse läbi erinevaid seadistusi ja parameetreid, mistõttu võib esineda programmide edastamises häireid ning seetõttu palutakse kuulajatelt mõistvat suhtumist. Kõik kuulajad saavad panustada digiraadio testimisse, andes tagasisidet leheküljel https://digilevi.ee/digiraadio/, kust leiab ka värskeima ülevaate kanalitest ja võrgu parameetritest.

DAB+ signaali vastuvõtu võimekusega seadmeid leiab elektroonikapoodides ja neid on erinevas hinnaklassis alates 50 eurost. Uuematel autodel, mis on Euroopa Liidus müüdud, on DAB+ võimekus juba kohustuslik ja seega leiab sõiduki menüüst ka DAB (Digital Audio Broadcast) valiku.

Eestis ei ole plaanis FM sagedusi sulgeda lähima kümne aasta jooksul. Kõik täna kodudes ja autodes olevad vastuvõtjad toetavad FM vastuvõttu ning ka Eesti kriisikommunikatsioon sõltub FM raadio toimimisest.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!