Risto Parve: mees, kes tegi Rakveres Pika tänava

Autor: Kristjan Ojang • 8. juuli 2023
Ainult tellijale
Jaga lugu
Lääne-Virumaa Uudiste podcasti "Viru võnked" kuuendaks külaliseks on arhitekt Risto Parve.
Autor: Kristjan Ojang

Rakveres ja Haljalas üles kasvanud arhitekt Risto Parve (42) on 15 aastat olnud arhitektuuribüroo Karisma osanik ning nende loometööna on sündinud mitmed Eestis tuntud hooned ja rajatised. Virulaste jaoks on tuntuim Pikk tänav Rakveres.

Aga kogu nimekiri hõlmab mõistagi teisigi Eesti linnu. Parve on olnud arhitektiks Tallinna uue bussijaama ja superministeeriumi hoone juures. Samuti on ahitektuuribüroo Karisma looming Mustamäe kirik, Kuressaare riigigümnaasium ja mitmed muud silmapaistvad hooned üle terve Eesti.

Pikk tänav Rakvere linnas on kahtlemata üks neid töid, millele Parve uhkusega tagasi vaatab. „Asjade välja mõtlemine ei tule väga lihtsalt. Selleks on vaja kannatlikkust ja proovida, aga selle objektiga tekkisid meil kohe selged ideed, mis teha tuleb. Suureks abiks oli minu taust, kes ma olen teatri või linnuse poolt jalutanud selle tänava teise otsa, kus elas mu sõber. Seega Pikka tänavat on saanud risti ja põiki läbi jalutada,“ tunnistab Parve saates "Viru võnked".

Risto Parve elas kuni põhikooli lõpuni Haljalas. Ema pealekäimisel tegi ta aga sisseastumiskatsed tollasesse Rakvere 1. keskkooli ning õpingud jätkusid juba linnas. Arhitektiks saamise mõte hakkas Parve peas idanema keskkooli viimases klassis ning osalt võis tulevase eriala valikus tunda ka Parve isa mõjutusi, kes töötas kunagises Viru kolhoosis arhitektina. Või nagu tol ajal nimetati: projekteerimisgrupi liikmena.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!