1885. aastal kohtusid Pandivere koolimaja laulutunnis kaks inimest: koolmeistri Jakob Liivi 21-aastane vend Juhan ja temast kuus ja pool aastat noorem sinisilmne koolitüdruk Liisa Golding, Pandivere mõisa kutsari tütar.
- Juhan Liiv. Foto: Kirjandusmuuseum
Täna möödub Juhan Liivi sünnist 160 aastat. Temast on kirjutatud väga palju, midagi uut esile tuua on raske.
Juhani ja Liisa kirjavahetus kestis pea kaheksa aastat. Juhani kirjad Liisale on säilinud ja neist võib aimata, et tegemist polnud sugugi ühepoolse armastusega.
Aga kuhugi see „romaan“ ei jõudnudki. 1893. aastal tabas Juhan Liivi sügav vaimne kriis, mis viis käsikirjade põletamiseni ja päädis lõpuks hullumajas. Ning kirjad Liisale lõppesid.
Seotud lood
Kunagine Rakvere linnapea ja Rakveresse teatri ehitamise algataja Jakob Liiv oli 1880. aastal saanud Avispea kooliõpetaja ja Triigi vallakirjutaja koha. Kuid juba järgmisel aastal haigestus ta raskesti ja oli sunnitud poolteiseks aastaks koolitööst eemale jääma. Ühel 1882. aasta veebruaripäeval saabus Avispeale seitsmeteistkümneaastane Juhan Liiv, et oma vanema venna kohustusi täita.
Meil on olnud äraütlemata palju õnne, et meil on siin Virumaal olnud selline mees nagu Jakob Liiv. Just seesama kitsaste prilliraamide tagant kelmikalt kiikav vuntsidega vanahärra, kes on nii teenimatult oma noorema venna Juhani varju jäänud.
Täna tähistatakse eesti kirjanduse päeva ning just tänane päev on slleks valitud põhjusel, et 30. jaanuaril 1878 sündis Anton Hansen Tammsaare, kes koolipoisina oli tihedalt seotud Väike-Maarjaga.
Rakvere teatri juhataja Velvo Väli tegi ettepaneku rajada Rakvere rahvaaeda monument kunagisele linnapeale ja Rakvere teatri asutajale Jakob Liivale, kellel on suured teened nii Eesti riigi kui Rakvere ees.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.