Roman Kusma: kõrge elektrihind on riikliku röövmajanduse näide

Autor: Roman Kusma • 11. jaanuar 2022
Jaga lugu

Eesti Energia hinnakujundus ei vasta mingisuguselegi loogikale. See ei ole turumajandus, see on riiklik röövmajandus, kirjutab AQVA Hotelsi tegevjuht Roman Kusma.

AQVA Spa & Hotel juht Roman Kusma.
Autor: Andres Haabu/Scanpix/Postimees

Juba nädal aega on terves Eestis peamiseks arutluse teemaks, kellel on suurem ja kellel kõige rohkem tōusnud on. Elektriarve muudugi.

Ja ega gaasiarvedki alla ei jää.

Kui gaasi hinna on kõrgeks ajanud erinevad pōhjused, sealhulgas EL poliitika ja meie ei suuda siin kahjuks midagi mõjutada, siis elektri hinda suudab riik soovi korral alla tuua küll.

Eestis on täna maailma kalleim elekter!

Eraisikute kõrval on kannatajateks ka ettevōtted. Enamik neist on saanud viimaste päevade jooksul Eesti Energialt oma, ōhku ahmima panevad, uusaasta kingitused kätte.

Võtab tōesti sõnatuks ja lööb käpuli küll, kui su energiaarved on äkki suurenenud 400% võrra

Kus krdi kohas me elame?

Vaatamata sellele, et me ise suudame toota ja toodamegi suhteliselt odavat energiat, müüb Eesti Energia meile elektrit hinnaga, mis on täiesti utoopiline ja mille hinnakujundus ei vasta mingisuguselegi loogikale.

Valitsus ütleb, et see on turumajandus.

Selle aasta jaanuaris sai AQVA Hotels detsembris tarbitud elektri eest arve 63 604 eurole, eelmise aasta jaanuaris esitatud detsembri arve oli 15 015 eurot.
Autor: Roman Kusma

Ei, see ei ole turumajandus, see on riiklik röövmajandus.

Tänane eletrimüügi süsteem käib läbi mingi institutsiooni, mida kutsutakse, et inimesi eksitada, elektribörsiks. Eesti peab sealt viivitamatult lahkuma või kui me sealt ära tulla ei plaani, siis on teine lihtne võimalus kompenseerida inimestele ja ettevõtetele need röögatud arved.

Kuna viimase aasta jooksul on riiki asutud juhtima seaduste asemel erinevate korraldustega, siis saab valitsus juba järgmisel kabinetiistungil anda välja korralduse, et Eesti Energia väljastab kõigile oma klientidele 70% suuruse kreeditarve nende detsembrikuu arvest.

Valitsus ütles, et nad peaks laenu vōtma, et kōigile kompenseerida kōrgeid arveid.

Ei pea ju!

Kui kulud elektri tootmiseks pole aastaga suurenenud, siis saab ju rahulikult elektrit sama hinnaga müüa, mis eelmiselgi aastal. Kui praegu väljastada kreeditarved, siis ei pea ka keegi kellegile midagi tagasi maksma hakkama, vaid kliendid tasuvad kohe õiglase hinna elektri eest.

Eesti Energia kuulub riigile ja riik oleme ju meie teiega. Tuginedes sellele leian, et meile peab tagastama meilt röövitud raha otse kreeditarvete näol.

Ja et tulevikus enam keegi selliseid arveid väljastada ei saaks, nōuan piirhinna kehtestamist, näiteks Indrek Neivelti poolt pakutud 70 eurot Mwh eest.

Selleks on teil, hea valitsus, minu ja usun, et kõigi eestimaalaste mandaat olemas.

Eelmise aasta detsembris tarbitud maagaasi eest peab AQVA Hotels tasuma 61 407 eurot + käibemaks. 2020. aasta detsembri arve oli 15 318 eurot + käibemaks.
Autor: Roman Kusma

Kui teil seal Toompeal üldse veel mingi mõtlemisvōime säilinud on, siis tegutsege kohe, sest vastasel juhul pole meil, tarbijatel midagi muud teha, kui oodata EKRE poolt lubatud elektriarvete amnestiat. Ja mitte ainult oodata, vaid me oleme sunnitud tegutsema selles suunas, et EKRE oma lubadust täita saaks.

Lisan siia imetlemiseks Aqva spaa gaasi ja elektriarved, eelmise ja selle aasta detsembri omad.

Mis moodi peab ettevõte, kellelt on vaktsiinipassi kehtestamise ja negatiivse testiga spaasse ja restoranidesse pâäsemise ära keelamisega röövitud üle 30 % kliente, veel selliste hiigelarvetega hakkama saama?

Mina ei tea!

Äkki keegi valitsusest oskab nõu anda.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!