Käi kuradile, bussiliiklus!

Autor: Laura Jamsja • 6. juuni 2022
Jaga lugu

Täna jõuab lugejateni viimane Lääne-Virumaa Uudiste arvamuslugude konkursile saabunud võistlustöö.

Tallinna bussijaam.
Autor: Liis Treimann

On emadepäev. Ootan Tallinna bussijaamas bussi, et minna külla oma emale. Mul on küll juhiload, aga pole soetanud autot, sest pealinna ühistranspordist ja jalgrattast on seni piisanud. Ootus venib jaamas aga pikale, sest buss hilineb. Kõik ootavad vaikuses.

Enamjaolt on ootajaiks erinevas vanuses naised. Sekka ka paar üksikut nooremapoolset meest.

Buss tuleb, hingan kergendatult ning olen tänulik, et saame koos teiste reisijatega oma emasid vaatama minna. Bussijuht avab uksed, ei lausu ühtegi sõna. Reisijad katsetavad nii eesti kui ka vene keeles, kõlavad “Tere, Здравствуйте, Aitäh, Спасибо”, aga ükski viisakas pöördumine seda bussijuhti ei murra. Sõidamegi kõrgis vaikuses Rakvere poole.

Ausalt öeldes ma ei taha Rakveresse sõitagi. Tahaksin maha minna Viitnal, mis on lähim peatus kodukülale. Aga ma ei saa, sest bussid seal enam ei soostu peatuma. Pühapäeval peatub Viitnal neli bussi. Suunal Viitna-Tallinn sõidab esmaspäeviti kaks bussi. Üks hommikul ja teine lõunal. Mõtlen hirmuga, millal kaovad ka need viimased kaks.

Õhtuti pealinnast maale sõita ei saa. Ma mäletan aga veel aegu, kui Viitnal peatus üle 20 bussi. Rääkimata sellest, et seal töötasid postkontor, apteek, kauplus. Palju muutus, kui ehitati valmis pompöössete viaduktidega neljarealine maantee. Sellelt saab suursuguselt küll maha keerata ka Viitnale, aga seda võimalust kasutavad aina vähesemad bussifirmad. Õigem oleks öelda, et praktiliselt ei kasutagi.

Miks? Kui Rakverre sõidab pühapäeval 13 bussi, miks ei võiks need kõik ka Viitnale sisse sõita. On ju nähtud rohkelt vaeva suurejoonelise bussipeatuse ehitusega. Kui sissesõit Viitnale on nõnda keeruline, võiks bussipeatus olla kasvõi maantee ääres. Ehk see innustaks Tallinn-Rakvere-Narva liinil teenust pakkuvaid bussifirmasid, nagu GoBus, LuxExpress, Ekspress Auto L vähemalt võimaldama peatumist?

Kahtlemata ei ole see mure omane vaid Lääne-Virumaa väikestes külades elavatele inimestele. Ühendus teiste suuremate maakonnakeskustega on samuti kasin. Rakverest ei lähe näiteks ühtegi bussi Viljandisse. Pärnusse läheb kaks bussi päevas ja Tartusse neli. Eks see olegi osa (tal)linnastumisest.

Arusaadav, et sõitjate nõudlus on vähenenud ja hajutatud. Milliseid alternatiive saaks aga maapiirkonnas rakendada, et ka tulevikus oleks võimalik maal elavale emale külla minna?

Tartus on kasutajasõbralik rattavõrk, mis laiub üle linna. Kas oleks mõeldav, et maapiirkonna bussipeatuses saaks laenutada näiteks elektrirattaid, tõukerattaid? See rakendus toetaks eelkõige noori ja oleks kasutatav kevadsuvisel hooajal. Eakad ja suurema pagasiga reisijad jääksid neid kasutades hätta. Samuti oleks see vaid hooajaline lahendus. Ohuks võivad olla ka lahtised külakoerad, kelle käest isegi olen mitmeid kordi naksata saanud.

Kas leevendust võiksid tuua sõidujagamisrakendused? Kindlasti oleks ütlemata mugav sõita Uberi või Boldi juhiga Tallinnast kodukülla. Mugavus maksab kindlasti ka väärilist hinda ehk sellest kujuneks hinnalt kord sajandis sõit.

Keskused nihkuvad küladest aina kaugemale ning aina raskem on autot omamata sinna jõuda. Niikuinii peab keegi autoga heal juhul Viitnale või Läsnale, Aasperre vastu tulema.

See on vaimustav, kui saab sõita maksimumkiirusel keskusest keskusse, Tallinnast Narva. Mis saab aga elust vahepealsetel aladel? Kuidas jõuavad lapsed vaatama maakohtades elavaid vanemaid, vanavanemaid? Kas nad üldse saavad, kui puudub auto?

Põhjuseid bussiga sõitmiseks on inimestel kindlasti erinevaid. Kellel pole autojuhilube, kellele on see mugavam, kellele odavam variant, kellel ei luba tervis enam sõita. Mõnele on ehk buss ka ainus vahend liikumiseks.

Ma olen valmis sõitma ka torisevate ja vaikivate bussijuhtidega, kui vaid oleks rohkem võimalusi, et koju saada. Võimalus liikuda loob sõltumatust ja vabadust. See on aga oluline igaühele.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!