Raivo Vare: kaua veel sõjaks jaksu on ja mis saab edasi?

Autor: Raivo Vare • 12. jaanuar 2023
Ainult tellijale
Jaga lugu
Majandusvaatleja Raivo Vare sõnul loodab Kremli peremees, et ukrainlastel ei jätku nii psühholoogilist vastupidavust talvises purukspommitatud, elektri ja kütteta asulates, kui ka majanduslikku ja sõjalist võhma.
Autor: Liis Treimann

Putin istub punkris ja laseb mõjuisikuil Läänes õhutada sõjaväsimust, Ukraina majandus peab vastu, jätkuvalt on teemaks sõjakulud ning Vene varade konfiskeerimine, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas Ukraina sõja majandusblogi värskes sissekandes.

Viimastel päevadel on palju arutletud selle üle, kui kaua veel sõda Ukrainas kesta saab mitte ainult sõjalistel, vaid ka majanduslikel põhjustel. Eks prognooside tegemine aastavahetusel ole loomulik. Sõjalises plaanis on kõigil selge, et Venemaa oma algseid eesmärke saavutada ei suuda ning sõjalis-tehniline ja ka poliitiline tulemus sõltub lahinguväljal toimuvast. Kuid ka majanduslik pool on väga tähtis.

Sõjalistes analüüsides on nii rahvusvaheline tippekspertkond kui ukrainlased ühel meelel selles, et Ukraina võidu sepistamiseks ning oma territooriumite vabastamiseks kogu ulatuses on eeltingimuseks vajaliku, eelkõige ründevõimekust tõstva relvastuse piisav andmine Lääne koalitsiooni poolt. Mitte sellest keeldumine või sellega igal viisil venitamine, nagu tankide ja lennukite puhul, või siis võimekuse piiramine, nagu mitmikraketiheitjate laskemoona lennutamise kauguse puhul.

Siiski on viimasel ajal ka siin tekkimas nihe, arvestades, et ainuüksi viimase 40 päevaga on USA teatanud kahe paketiga ligi 3,9 miljardi dollari ulatuses otsesest sõjalisest abist ning mitmed riigid, isegi Saksamaa, on väljendanud valmisolekut anda Kiievile abina ka mitmesugust moodsamat raske- ja muud relvastust samuti suurusjärgus kokku üle 1,5 miljardi.

Putin istub punkris

Venemaa omalt poolt on korrigeerinud oma eesmärke hetkeolukorda arvestades, kuigi pole mingit alust arvata, et ta oleks tegelikult loobutud algsest soovist Ukraina tervikuna alistada pikemas plaanis. Putin on sisuliselt seda ka välja öelnud aasta lõpul ja aastavahetusel enne seda, kui taas end punkrisse sulges.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!