Aivar Hundimägi: omavalitsused jooksevad liiga lühikese finantsketi otsas
Kui me tahame, et maapiirkondades elu taandarenemise asemel areneks, siis tuleb anda omavalitsustele suurem vabadus ja valikuvõimalus enda tegevuse rahastamiseks, leiab Lääne-Virumaa Uudiste peatoimetaja Aivar Hundimägi.
Samal ajal kui Toompeale pürgivad poliitikud jagavad kõlavaid lubadusi, on paljude omavalitsuste juhid halbade ja väga halbade valikute ees. Raha vanamoodi toimetamiseks valla- või linnaeelarves enam ei jätku.
Valimiskampaanias vohavad populism ja demagoogia, kogu Euroopa Liidus tuleks kõik toetused kaotada ja metsaraiet võiks pigem suurendada, leiab suurettevõtja Oleg Gross.
"Kui oleks olnud tavaline aasta, oleks 7,5 protsenti laekumise kasvu olnud väga hea, aga eelmise aasta puhul ei saa sellest rääkidagi," lausus Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla.
Rõõmusõnum õpetajate palgatõusust uuel aastal pani kohalike omavalitsuste juhte kukalt kratsima, sest niigi pingelise eelarve juures, millest keskmiselt 50% kulub juba nagunii haridusele, tuleb leida veel hulk raha juurde.
Segasel ja hirmutaval ajal tuleb kulud ja tulud kriitilise pilguga üle vaadata ning säästunipid kõrva taha pannat. Mida aga saavad ette võtta omavalitsused, kes oma eelarve planeerisid ära juba enne suurt kriisi?
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.