Ka kõige tigedamate sääskede vastu leidub rohtu

Autor: Katrin Kivi • 16. juuni 2022
Jaga lugu

Sääsetõrjevahendite müüjate sõnul on sääsed tänavu mullusest kurjemad, seega äri õitseb. Tüütuid putukaid saab eemal hoida mitmeti. Tõhus abi võib saabuda koguni Instagramist ehk lugu sellest, kuidas Rakvere naine sai OFFist mürgituse ja otsis alternatiivi, mida nüüd pakub sotsiaalmeedia vahendusel ka teistele.

Ilona Partus pööras pilgud pärast sääsetõrjevahendOFFi mürgitust looduslike vahendite poole ja pakub alternaiivi ka teistele.
Autor: Katrin Kivi

Kui selget eelistust või teadmist sääsetõrjevahendites pole, siis üks hea koht, kuhu tasub sammud seada, on näiteks apteek – sealt saab ikka abinõu.

Benu apteegi lahke proviisor rääkis, et nemad soovitavad inimestele esmalt toodet nimega Free, mis on lõhnatu ja sobib ka lastele.

Apteegis müügis olev sääsetõrje kraam.

Kui aga sääsed on juba liiga teinud, siis soovitas apteeker teha külma kompressi ja võtta allergia rohtu – näiteks Cetrix 10 mg täiskasvanule üks kord päevas, pool tabletti lastele vanuses 6-12 kaks korda päevas. Nimetatud käsimüügiravim maksab 3.10.

Peale määrimiseks sobib hästi geel sääsekupu leevendi Plix hinnaga 2.39. Toode sobib kasutada alates teisest eluaastast. Apteekri sõnul toovad leevendust ka pantenool või aaloe geel.

Selline sääsepeleti sobib näiteks terrasile. Toode on müügil näiteks Rakvere Anome kaupluses.

Kangemat kraami saab Anomest

Võimalusi sääski peletada on veelgi. Näiteks Rakveres asuvas Anome kaupluses pakutakse müügiks Thermasel sääsepeletit, mida pakutakse kahte sorti – üks matkale, teine sobib näiteks terrassile või kodushoovis kasutada. Nimetatud seadeldis töötab gaasiga ja eraldab õhku ainet, mida sääsed ei salli. Toode maksab 34,90 eurot.

Sarnane toode on saadaval ka elektritoitega, kuid selle eest tuleb sääsepõlguril välja käia 69.90.

Mõlemad sääsepeletid lähevad müüja sõnul ülihästi kaubaks.

Anome kaupluses müüakse tõhusat sääsetõrje kraami.

Ka Anomes on pakkuda peale määritavat tõrjevahendit ja selleks on Ben´s max, mis tagab kuus tundi sääsevaba elu. Selle toote ümber käivad kuuldused, et see on üks eriti vinge ja väga kange kraam. „Tegelikult on seda toodet tehtud lahjemaks, seega ma ei ütleks, et see oleks liiga vänge. Kasutan seda ise ja panen lastelegi. Toode on leebe lõhnaga, mis meenutab pisut sidrunheina,“ rääkis ta.

Ben´s max maksab 7.50, kuid müüja sõnul jätkub seda pikaks ajaks. „Pihustad üks-kaks sutsakat, ja täitsa piisab,“ ütles ta.

Sääsetõrje vahendit võib teha ka oma koduhoovis või tellida seda Instagrami või FB vahendusel. Fotol on Ilona Partus.
Autor: Katrin Kivi

Sääsetõrje vahendit võib teha ka ise või tellida Instagramist

Sääsetõrjevahendid võivad hammustustevaba elu asemel kaasa tuua ka komplikatsioone. Näiteks Rakvere ettevõtlik naine, Ilona Partus, sai eelmisel aastal metsas käies sääsetõrjevahendist mürgituse. „Oli väga palav ilm, õhk ei liikunud,“ kirjeldas ta toonaseid olusid. „Tahtsin end metsa minnes kaitsta putukate eest ja pihustasin mürki endale päris palju peale.“

„Ilmselt siis hingasin neid aurusid – ja no eks ka naha kaudu satub mürk organismi,“ jätkas ta. „Mul hakkas halb – oksendasin ja sain tugeva peavalu. Korralik mürgitus.“

Seepeale otsustas naine, et tal tuleb leida sääskede peletamiseks alternatiiv. Mõeldud tehtud – kuna Ilona oli aastaid juba tegelenud seepide, kehakoorijate, kehavõiete tegemisega, mistõttu ta oli tuttav ka eeterlike õlidega ja nende toimetega.“

„Võtsin kätte ja hakkasin lisainfot otsima. Sain teada, et parmudele ei meeldi tsitruseliste, eukalüpti ja lavendli lõhn. Ka sääsed ei kannata lavendlit, aga ka teepuu ja sidrunheina aroome. Puukidele on nelk, tüümian ja basiilik suisa vastikud,“ jagas Ilona teadmisi.

Ta rääkis, et eeterlikud õlid toimivad sääskede peletamisel kahte moodi – esiteks on nende lõhn putukatele ebameeldiv, teiseks aitavad need peita inimese keha loomulikku lõhna, mis putukaid kohale meelitab.

Nii ei jäänud ettevõtlikul naisel muud üle, kui võtta ette järgmised loogilised sammud ja luua ainulaadne toode, mis on nii sääse-, parmu-, kui ka puugivastane. Samuti sobib toode sääsekuppude tohterdamiseks. Tootes on kasutatud 12 erinevat eeterlikku õli, mis sobib ka lastele - igas vanuses. „Sellel tootel on ka tuju tõstev toime, vähemalt nii märkis minu kolleeg Rakvere haiglast,“ lisas Ilona lõbusalt.

Ilona sõnul võib nimetatud segu panna ka näole, kuid tuleb vältida silma sattumist. Samuti võib katkisel nahal tekkida kipitus. Tundlikel inimestel tasub kõige pealt toodet pihustada randmele ja kui minuti jooksul reaktsiooni ei teki, siis võib selle vahendi võtta kasutusse, selgitas Ilona.

Ilona poolt pakutav sääsetõrje vahend maksab 5 eurot. Huvilised leiavad Ilona käsitöötooted üles Instagramis Ilona_bestsoap_est leheküljelt. Ilona Partus on leitav ka FB.

Neil kel pole mingil põhjusel võimalust sotsiaalmeedia kaudu Ilona tooteid proovida, võivad võtta ette jalutuskäigu Biore kauplusesse, sest ka Biore omanik Mare Laeks kasutab sääskede peletamiseks kombineeritud õlisid. "Teepuu, sidrunhein, lavendel ja meil ka Nahrinis 33 ürti. Neid kasutan peletuseks kui ka hammustustele. Lisaks sobib kasutada Aloe vera geeli," märkis Laeks.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!