Ehkki arreteerimised olid toimunud juba aasta aega, alates juunipöördest 1940, püüti neid rahva seas seostada iga konkreetse arreteeritu varasema tegevuse ning poliitilise aktiivsusega. Seda, et ära võidakse viia perede kaupa, halastamata isegi lastele, ei osatud näha ka kõige õudsamas unenäos.
- See haruldane foto küüdiautodest 14. juuni varahommikul 1941 on tehtud küll Viljandimaal Vana-Kariste külas, kuid samasugust pilti nägid tol hommikul ka Virumaa külad. Foto: Viljandi Muuseum
Ärevuseks ning kõneaineks alust andsid siiski kummalised seigad juunikuu algupoolel: mööda Virumaad sõitsid ringi võimule tulnud punategelased, uuriti andmeid vallavalitsuste perekonnaseisuametites, tuhniti dokumentides ja kartoteekides. Sageli toimus see õhtusel või koguni öisel ajal. Halb eelaimus hõljus õhus. Nüüd teame, et nii koostatigi, nimi nime ja pere pere haaval, küüditatavate nimekirju.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.