Täna 80 aastat tagasi tabas Eesti ühiskonda šokk

Autor: Egon Mets • 14. juuni 2021
Ainult tellijale
Jaga lugu

Ehkki arreteerimised olid toimunud juba aasta aega, alates juunipöördest 1940, püüti neid rahva seas seostada iga konkreetse arreteeritu varasema tegevuse ning poliitilise aktiivsusega. Seda, et ära võidakse viia perede kaupa, halastamata isegi lastele, ei osatud näha ka kõige õudsamas unenäos.

See haruldane foto küüdiautodest 14. juuni varahommikul 1941 on tehtud küll Viljandimaal Vana-Kariste külas, kuid samasugust pilti nägid tol hommikul ka Virumaa külad.
Autor: Viljandi Muuseum

Ärevuseks ning kõneaineks alust andsid siiski kummalised seigad juunikuu algupoolel: mööda Virumaad sõitsid ringi võimule tulnud punategelased, uuriti andmeid vallavalitsuste perekonnaseisuametites, tuhniti dokumentides ja kartoteekides. Sageli toimus see õhtusel või koguni öisel ajal. Halb eelaimus hõljus õhus. Nüüd teame, et nii koostatigi, nimi nime ja pere pere haaval, küüditatavate nimekirju.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!