Ülevaade: kus toimuvad Lääne-Virumaa suuremad jaanituled?

Autor: Kristjan Ojang • 15. juuni 2021
Jaga lugu
Jaanituli.
Autor: Veiko Tõkman

Erinevalt möödunud aastast on suurte jaanitulede pidamine jälle võimalik. Teeme ülevaate kus peetakse maakonna tähtsamaid pidusid ning mida põnevat seal teha saab.

Kui mitmed külajaanituled peetakse juba eeloleval nädalavahetusel, siis suuremaks tähistamiseks läheb ikkagi 22. ja 23. juunil.

Rakvere linna jaanipäeva kontsert

22. juuni õhtul peetakse jaanituli Rakvere Vallimäel. Pidu algab kell 19:00. Meelelahutusprogramm pakub rahvatantsu Tarvanpäält ja Rakvere Linnameeste rahvatantsurühmalt ning peaesinejana astub üles ansambel "Revals". Õhtujuht on Juhan Krull. Üritus on külastajatele tasuta.

Väike-Maarja maakaitsepäev

Suurem osa jaaniüritusi toimub aga 23. juunil. Sümboolne start tehakse Väike-Maarjas, kus peetakse maakaitsepäeva, mille raames saadetakse mööda maakonda laiali presidendi poolt süüdatud võidutuli. Üritus algab kell 12:00 Väike-Maarja vallamaja juures. Kavas on politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti korraldatud etteasted. Samuti on huvilistel võimalik tutvuda kaitseliidu relvastuse ja tehnikaga.

Naiskodukaitse korraldab kohaliku leinamaja toetuseks heategevusliku tõrvaseebi müügi ja pakub iga-aastase kombekohaselt sõdurisuppi.

Jaanituli Ebaveres

Väike-Maarja ülevallaline jaanituli peetakse Ebaveres, kuhu tulevad tantsuks mängima kaks tuntud ansamblit. Kell 19:00 paneb pillid hüüdma ansambel "Apelsin", kell 21:00 võtab järje üle ansambel "Parvepoisid". Laste lõbustamise eest hoolitseb klounitüdruk Kärts.

Jaanitulele pääsemiseks pannakse sel õhtul tööle buss marsruudil Rakke-Simuna-Triigi-Ebavere. Bussipilet maksab 2 eurot, üritus on kõikidele tasuta.

Kadrina jaanituli

Kadrinas peetakse jaanituli Laululava juures. Üritus algab kell 19:30 lastemängudega, mida viib läbi Raido Parve. Suuremaks peoks läheb kell 20:30, mil ohjad võtab üle õhtujuht Margo Hussar.

Põnevaid tegevusi pakutakse nii suurtele kui väikestele. tanstumuusikaga tõmbab peo käima ansambel "Fix", kes alustab oma kavaga kell 21:00, jaanituli süüdatakse kell 22:00. Üritus on külastajatele tasuta.

Haljala valla jaanituli Palmses

Haljala valla jaanituli toimub 23. juunil kell 19.00. Peo avavad Lahemaa rahvamuusikud, tantsuks mängib ansambel Boogie Company ning õhtut juhib Margus Groznõi. Palmse mõisas saab jaanipäeval jõudu katsuda rahvalikel võistlustel ja mängudel, avatud on mitmed söögi- ja joogikohad. Mõisa õuel on süüdatud sajad küünlad, sõita saab hobukaarikuga ja ratsutada ponidega ning lastele on loodud eraldi lasteala, kus toimuvad erinevad mõisamängud. Pileti hind on 1 euro.

Alates tänavusest aastast hakkab Haljala valla jaanituli mööda valda ringi rändama. Kui seekord toimub suur pidu Palmses, siis järgmisel aastal kusagil mujal. „Meie nägemus on, et jaanipäev peaks saama tähtpäevaks, mis mööda valda ringi hakkab käima ja et igal aastal tähistame seda valla eri paikades. Eriti sümboolne on, et just Lahemaa rahvuspargi 50. juubeliaastal jaanipäeva tähistamise uus traditsioon Palmse mõisast alguse saab,“ sõnas Haljala vallavanem Ivar Lilleberg.

Tapa vallas kaks pidu

Tapa kandis toimuvad suuremad jaanipeod Tapa linnas ja Tamsalus. ning kes tahaks suvist pööripäeva mitu päeva järjest tähistada, siis siin avaneb hea võimalus seda väikeste vahemaade sees ka teha.

22. juunil süüdatakse jaanituli Tamsalus, pidu algab kell 19:00. Esinevad kohaliku kultuurimaja tantsijad, viiakse läbi lustakaid jaanimänge ning lastele tuuakse kohale batuut. Tantsuks mängib "Margit Tali bänd". Üritus on kõigile tasuta.

23. juunil peetakse jaanipäeva Tapa linnas. Pidu algab kell 19:00 Muusikakooli pargis. Kohapeal on head sööki ja jooki ning loomulikult ei puudu ürituselt ka jaanimängud ja hea muusika. Tantsupõrandele meelitab pidulisi "Dance-O-Phones" Markus Lattikase eestvedamisel ning DJ Margus Kaukes. Ka see üritus on tasuta.

Kus veel pidu peetakse?

Teistes valdades tänavu ülevallalisi jaanipäevi ei peeta, küll aga toimuvad sealsetes suuremates asulates oma jaanituled. Näiteks Mahu ranna jaanituld tehakse 22. juuni õhtul, esineb ansambel "Untsakad". 23. juunil peetakse jaanipidu Kunda rannas koos ansambliga "Karavan", tanstupidu jätkub hiljem DJ Ailan Kütti muusikavalikuga, ning 24. juunil toimub jaanipidu Aseri rahvamaja hoovis.

Kindlasti toimub mitmeid kogukondlikke jaanituleseid teisigi ning infot nende kohta leiab nii facebookist kui ka vanadest headest külapoodidest.

Ole teemaga kursis! Telli oma e-postile teavitus, kui ilmub lugu just sellel teemal:

Vaata veel

Telli uudiskiri ja ole kursis Lääne-Virumaal toimuvaga

Jaga meiega huvitavat infot!

Meie koostööpartneriteks on

Telli uudiskiri ja ole kursis Lääne-Virumaal toimuvaga

Jaga meiega huvitavat infot!