Lahkus Anne Peäske

Autor: Anu Viita-Neuhaus • 16. juuni 2021
Jaga lugu
Aasta 2012. Lea Leisson ütleb, et foto on tehtud Kadrina Katariina kiriku ees. Tema sõnutsi iseloomustab see Anne Peäsket suurepäraselt: ta oli avatud naeratusega.
Autor: Lea Leisson

Meie seast lahkus Kadrina kirikukoori pikaaegne dirigent, tele- ja raadiosaadete toimetaja ning pedagoog Anne Peäske.

"Ela!" Just nii ütles kord Anne Peäske oma lähedasele sõbrale Lea Leissonile. "Üksainus sõna, mis koosneb kolmest tähest. E-l-a."

Vaikus.

Lea Leisson iseloomustab nende pikaajalist sõprust ühe kirjaniku sõnadega. "Inimesed saavad elus kokku naerus ja nutus." Lea usub, et inimesed kohtuvad hingetasandil. See oli nii. Teineteist mõisteti ilma sõnadeta.

"Nagu Anne mulle kord ütles: küll on hea, et on inimene, kellega saab naerda ühiste asjade üle ja mõtiskleda ühiste teemade üle." Lea Leisson sõnab, et teda huvitavad elulised teemad ja Anne oli suurepärane vestluskaaslane. "Inimesena oli ta oma tarkusest mitu pead minust üle. Meie vestlused olid elupuudutavad," nendib Leisson.

Loomulikult sidus kahte sõpra muusika: Annet köitis jazz ja Lea on klassikalise muusika austaja. Neil oli kombeks muusikast rääkida. Kord mõistis Lea, et Anne teadmised muusikast on nii suured ja tema esitluslaad nii mahlakas ja ilmekas, et ta võiks seda jagada ka teistega. Hea mitu aastat toimusid Kadrina rahvamajas vestlusringid, kus kuulati plaate ja Anne jutustas muusikast.

"Mis meid sidus muusika juures kõige enam? See oli nõudlikkus. Tähtis on mõtestatud heli," sõnab Lea Leisson.

Lea ütleb, et nende viimane omavaheline vestlus oli teisipäeval. Talle jääb alatiseks meelde Anne naiselikkus. "Ta oli alati stiilne daam," ütleb Leisson.

Tänu Annele ilmus kaks Kadrina kirikukoori plaati

"Mäletan Anne meeletut energiat," sõnab Kadrina koguduse õpetaja, Viru praostkonna abipraost Meelis-Lauri Erikson.

Kadrina Katariina koguduse kirikukoori vedaja oli kirglik, temperamente, töökas, ta oli otsekohane ja maksimalist.

"Allahindlust ta ei teinud koorile ega ka mitte endale," ütleb Erikson.

Anne panus on suur, kirikuõpetaja sõnutsi ilmus tänu Anne tööle kirikukooril kaks plaati.

"Öeldakse - pole häid või halbu koore, on head või halvad koorijuhid. Anne tegi tohutu töö ära ja tõstis koori taset," lausub Meelis-Lauri Erikson.

Õpetaja Anne soovitus muutis muusikalist karjääri

Rakvere päritolu, Šotimaa kuningliku konservatooriumi klassikalise laulu erialal lõpetanud Hälis Rünk rääkis, et puutus Annega kokku, kui Rakvere muusikakooli vilistlasena tema poole abipalves pöördus. Hälis palus Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli sisseastumiskatsete eel Annelt eratunde solfeedžos. Tema otsus oli kindel. Ta läheb Otsa-kooli pop-džäss osakonda laulmist õppima. Ometi nii see ei läinud.

"Anne pakkus mulle agaralt lisaks teooriale ka hääleseadet. Paari tunni möödudes pöördus ta minu poole. Ta ütles, et Hälis, pop on vägev küll, aga sinule on loomu poolt klassikaline hääl kaasa antud," räägib Rünk. Pedagoog Anne küsis Hälisilt otse, kas ta on mõelnud ka Otsa-kooli klassikalise laulu osakonda proovida.

Ta polnud. Poplaulu osakond on alati mainekas, aga Anne veenas Hälisit, et ehk on klassikalise laulu suunda vähem tahtjaid ja kui üldse ei meeldi, saab ehk hiljem osakonda vahetada.

"Nii see mõte nagu värske seeme mullas idanema hakkas." Veelgi enam. Anne plaan sai teoks! "Klassikalisest laulmisest sai mullegi teadmata minu ala!" ütleb Rünk.

Õpilase ja õpetaja viimane kohtumine toimus möödunud sügisel Rakvere muusikakoolis. Hälis tunnistab, et on õnnelik, et sai oma tänusõnad Annele tol korral edastada.

"Anne muusikaline tunnetus ja veenmisoskus muutsid minu muusikalist karjääri igaveseks. Puhka rahus, kallis Anne," lausub Rünk.

Anne Peäske (9.XI.1946-12.06.2021)

Anne Peäske sündis 1946. aastal Tallinnas.

Ta lõpetas koorijuhtimiseriala Jüri Variste käe all, täiendas end Moskvas, kus õppis ajakirjandust.

Anne Peäske töötas ligi 20 aastat Eestu televisiooni muusikasaadete vanemtoimetajana. Ta on olnud autor 2 000 raadio- ja telesaatel.

Viru Säruga oli ta seotud aastakümneid.

1994. aastast juhatas Peäske 18 aastat Kadrina Katariina koguduse kirikukoori.

1999. aastast õpetas lapsi Rakvere muusikakoolis ja kunstikoolis Kaur.

2007. aastal pälvis Anne Peäske Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Poeg Mihkel Peäske on Eesti üks silmapaistvamaid flötiste.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!