Rakvere teatri näitleja suurem lavastajadebüüt viib rännakule põlevkivimaailma

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 29. juuli 2021
Jaga lugu

Homme Kiviõli keemiatööstuse territooriumil esietenduv dokumentaalne rännaklavastus "Põlevkiviõli" avardab Eesti suveteatri piire nii geograafilises kui temaatilises plaanis. Lavastuse toob rahva ette Rakvere teatri näitleja Elar Vahter.

Tuhamäed.
Autor: Julia-Maria Linna

Ida-Virumaal paiknev Kiviõli linn on Eesti suveteatri kaardil täiesti uus mängupaik, samuti pole varem nähtud lavastust, mis tegeleks Eesti rahvuslikuks uhkuseks nimetatud põlevkivi töötlemise mineviku, oleviku ja tulevikuga töötava tehase territooriumil.

Tegijad ütlevad, et poeetiliseks audiorännakuks nimetatud lavastuse "Põlevkiviõli» külastajad saavad ainukordse võimaluse liikuda Kiviõli keemiatööstuse territooriumil, tutvuda põlevikivitootmise tehnoloogiliste protsessidega, kiigata siinset personali oma igapäevatööd tegemas, hingata sisse keemiatehase ehedaid lõhnu, silmitseda kauguses kõrguvat tuhamäge, kuulata endiste ja praeguste töötajate isiklikke lugusid, mõtiskleda Kiviõli ja tema ümbruskonna perspektiivide üle läheneva rohepöörde tingimustes.

Lavastaja Elar Vahter rääkis, et tekstiosa põhineb valdavalt tänaste ja endiste kiviõlilaste ning keemiatööstuse töötajatega tehtud intervjuudel, lisaks neile on kasutatud ajakirjanduses ilmunud teemaga seotud tekstikatkeid.

"Kuna suure osa kombinaadi töötajaskonnast ja Kiviõli elanikkonnast moodustavad vene keelt kõnelevad inimesed, on ka rännaklavastuse tekstiosa võimalik kuulata nii eesti kui vene keeles."

Lavastajana toob selle välja Elar Vahter, teksti kirjutasid kokku dramaturgid Eero Epner ja Sven Karja, kunstnik on Illimar Vihmar, helilooja Marianna Liik, videokunstnik Maria Elisaveta Roosalu, valguskunstnik Emil Kallas.

Elar Vahter on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunsti 12. lennu, Kalju Komissarovi viimase lennu õpilane. Rakvere Teatris töötab ta 2019. aastast.

Rännaklavastus "Põlevkiviõli" valmib 10-aastase ajalooga keskkonna- ja kultuurifestivali PurFest raames, korraldajaks on MTÜ Askele Loovuskeskus.

Lavastust näeb Kiviõli keemiatehase territooriumil juulis ja augustis kokku kümnel korral. Teatrikülastajatel palutakse oma riietuse ning jalanõude valikul arvestada asjaoluga, et tegemist on rännakuga tööstusterritooriumil.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!