Esimene maavanem säästis riigile hulga kulda

Autor: Andres Pulver • 3. august 2021
Ainult tellijale
Jaga lugu

Kui eile oli juttu muuhulgas ka kaitseministri ametit pidanud Oskar Kösterist, siis tänane sünnipäevalaps on Kösteri eelkäija selles ametis Mihkel Juhkam, kes oli muuhulgas ka esimene Viru maavanem.

Mihkel Juhkam.
Autor: SA Virumaa Muuseumid

Mihkel Juhkam sündis 3. augustil 1884. a. Viru-Roelas Annukate saunas sepa pojana. Koolis käis ta Roelas ja Rakvere linnakoolis, hiljem täiendas ennast iseõppimise teel. Pärast linnakooli lõpetamist 1902. aastal asus ta ametisse Rakvere rentei (riigikassa osakonna) ametnikuna.

1905. aastal võttis Juhkam osa revolutsioonilistest sündmustest, langes tsaarisandarmeeria kahtluse alla ja oli sunnitud lühemaks ajaks põranda alla minema, kuid mehe õnneks olukord rahunes ja ta võis oma igapäevast elu jätkata.

Esimese maailmasõja alguses said riigikassa osakonnad Peterburist salajase korralduse kuldrublasid rahvale enam mitte välja anda, küll aga vastu võtta. Juhkam oli üks nende hulgast, kes talitasid vastupidiselt. Arvatakse, et tema sellise tegevuse tõttu jäi Eestisse umbes pool miljonit kuldrubla.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!