Viru Folgi korraldaja: sel aastal nuhtles vanajumal mind kõvasti

Autor: Anu Viita-Neuhaus • 9. august 2021
Jaga lugu

Nädalavahetusel Käsmus toimunud neljateistkümnes Viru Folk esitas korraldajale väljakutseid ja viskas õhku nii mõnedki küsimused.

Publik teeb festivali: korraldaja sõnutsi oli Viru Folgi pealtvaatajad suurepärased.
Autor: Andreas Preisfreund

Viru Folgi korraldaja ärkas täna hommikul mitu aastat nooremana. Niimoodi Peep Veedla sõnab. Eile õhtul juhtus neljateistkümnendal Viru Folgil ootamatu hetk, kui peakorraldaja Peep Veedla otsustas sündmuste keerises vabaneda oma habemest. Slaaviliku talupoja aeg sai tema jaoks ümber.

Peep Veedla rääkis, et ilmselt juhtus see maikuus, kui ta ühtäkki mõtles, et habet sobib siduda Viru Folgi slaavi aastaga.

“Siis mõtlesin, et äkki ajaks laval habeme maha. Otsest eesmärki polnud, aga erinevad ideed tulid töö käigus,” nentis Veedla.

Selliseid sähvatusi oli veel.

Festivali lõpus kaotas korraldaja Peep Veedla habeme.
Autor: Heiko Kruusi

Veel pühapäeva lõunal uitas korraldaja mööda Käsmu peatänavat mõtlik nägu peas ja pidas isekeskis aru, kes võiks lõpetamisel festivalilipu mastist langetada.

“Keegi andis mulle mõtte, helistasin ja lahendasin asja ära,” ütles Veedla.

Katrina Lehis. Olümpiavõitja. Muidugi tema.

“Rahva jaoks on ta tähtis ja see tegi inimestele rõõmu,” lausus Veedla kuulsa külalise ja lipu langetaja kohta.

Avamisel tõmbas lipu masti üks teine vahva neiu. Ruslan Trochynski tütar Rute. Nii isa kui ka tütar on suurepärased lauljad.

Kui esialgu otsustas korraldaja suunata paps Ruslani reservi, et ühest perest avamisel mõlemad esimest viiulit ei mängiks, siis, juhtus ikka nii, et isa trombooni saatel tütar lipu masti tõmbas.

Ruslan Trochynski tütar Rute tõmbas avamisel lipu masti.
Autor: Henri-Kristian Kirsip

Need olid festivali emotsionaalsed hetked.

Täna on olnud mõned tõehetked.

Viru Folgi peakorraldaja rehkendas hetk tagasi kokku seekordselt folgilised. “Huvitav aasta,” iseloomustas Veedla.

Ta lisas: “Neljateistkümnes Viru Folk oli täiesti ajalooline. Kõigi aastate väikseima rahvahulgaga festival."

Kui arvestada kokku pealtvaatajad, esinejad ja kauplejad - elas nädalavahetusel kalurikülas folgirütmis 3 000 inimest. Eelmisel aastal oli külastajad rohkem – 3 500 peolist, aga siis kehtisid ka kitsendused.

“Seekord piiranguid polnud, aga oli koroonaviiruse testimine,” sõnas Veedla.

Inimesi ei rõõmustanud ka ilm. Korraldaja sõnutsi pole Käsmus augusti teisel nädalavahetusel olnud sellist tuult ja vihma. “Ilmselt oli ilm selle suve halvim ilm üldse. Folkide läbilõikes samuti aastate kehvem,” lausus Veedla.

Siiski.

Üksteist aastat tagasi räsis Käsmut selline torm, et festivali viimane esineja Haydamaky pidi kontserti katkestama. Kõva tuul rebis lavalt tookord lausa katuse. Tookord kontsert katkestati ja aasta pärast tegi bänd folgi avalöögi.

Peep Veedla lausus, et slaavi aasta jääb talle meelde sellega, et vanajumal nuhtles teda millegi eest, aga mille eest täpsemalt, seda ta ei teagi.

"Olen elanud jumalale meelepärast elu. Nüüd ma nuputan, mis pattu ma olen sel aastal teinud,” rääkis Veedla.

Välja ta seda mõelda ei oska. Ei. “Enda meelest olen ikka ilusti elanud,” nentis Veedla.

Ometi. Elukogenud korraldaja teab, et pole vaja muretseda asjade pärast, mida ei saa muuta. “Kui ilm kõrvale jätta, oli suurepärane festival. Maailma parim, me ei ole latti alla lasknud." Veedlale tegi heameelt, et endiselt oskavad nad teha maailma parimat festivali.

“Esinejaid ja publik olid suurepärased,” kiitis korraldaja.

Viru Folgi lõpetamisel langetas lipu olümpiavõitja Katrina Lehis.
Autor: Andreas Preisfreund

Narvakad olid need, kes tegid seekordse festivali. Oma 60 inimest olid piirilinnast tulnud laulma ja pidutsema. “Kuidas nad elasid kaasa, slaavi temperament publiku hulgas mängis kaasa kogu festivaliga,” lausus Veedla.

Korraldaja nentis, et seekord oli ka palju esinejaid, kes pole üldsusele nii hästi teada, aga teevad suurepärast muusikat. “Meile võõras Narvas on tõelisi pärle."

Svjata Vatraga samaaegselt esines väljavalitutele Trio Senjo, mis lasi vägi eriliselt kõlada Vene romanssidel, retro- ja mustlaslauludel ja filmimuusikal. Veerandsada aastat tegutsenud AveNue Narvast on tuntuim venekeelne folk-rock bänd Eestis, kus kõikide lugude autor on legendaarne liider Vladimir Tšerdakov. "Neil on iga lugu hitt. Nagu oleks neid laule eluaeg kuulnud," sõnas Veedla.

Neljateistkümnendal Viru Folgil oli kuus lava, kus esines poolsada muusikut.

Viru Folk 2022 on pühendatud naabritele

Järgmisel aastal Viru Folk toimub. See on selge. “Tuleb naabrite aasta. Kuna päike tõuseb idast alustame sealt – Vene, Läti, Rootsi ja Soome," loetles peakorraldaja Peep Veedla.

Kuna tänavu jäi tulemata Otava Yo, siis, nende esinemine on juba aasta varem paigas.

Eestlastest on jah-sõna öelnud seto-hõnguline populaarne Nedsaja Küla Bänd.

Viru Folgi laval kuuleb ka Rootsis elavat eestlannat – huvitavat multiinstrumentalist Säde Tatarit.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!