Fotod: korralik vihmasadu uputas Laekveres põlde

Autor: Anu Viita-Neuhaus • 17. august 2021
Jaga lugu

Täna liikus äikestorm üle Eesti. On paiku, kus vihmasadu korraldas korraliku uputuse. Mürglist ei jäänud puutumata ka Lääne-Virumaa.

Lakkamatult sadanud vihm ujutas Lääne-Virumaal üle madalamaid põlde. Foto Laekverest.
Autor: Kairo Kiitsak

Simuna päritolu sünoptik Kairo Kiitsak kirjutas oma sotsiaalmeediakontol. et täna pärastlõunal poole nelja paiku kuulis ta kartulipealinnasesimesi müristamisi.

"Lõuna poolt hiilis lähemale äikeseliin, mis Vooremaa piirkonnas äkitselt intensiivistus. Näha oli ka maskeerunud riiulpilve," nentis Kiitsak. Tema sõnutsi hakkasid ühtäkki sähvima võimsad positiivsed pilv-maa välgud. Üks selline välk lõi ilmamehe autost hinnanguliselt umbes 350-700 meetri kaugusele.

"See on haruldasem pilv-maa välgu vorm, umbes 5-10 protsenti kõigist pilv-maa välkudest on sellised," nentis Kiitsak.

Nimetus positiivne viitab tema sõnutsi sellele, et niisugune välk kannab pilve tipuosast positiivset laengut maapinnale. "Kuna positiivne pilv-maa välk algab äikesepilve tipust, on see palju pikem ja võimsam kui tavaline negatiivne pilv-maa välk. Tugev elektrivool ja kuumus püsivad seda tüüpi välgukanalis palju kauem, mistõttu positiivsed pilv-maa välgud tekitavad palju tulekahjusid."

Kiitsak ütles, et see ongi loodusnähtus, mille kohta öeldakse - välk selgeks taevast. "Selline välk võib lüüa ka äikesepilvest kilomeetreid eemale, kus vihma ei saja ja ilm on hea."

Kogu madina lõpetas tugev vihmasadu. "Viie minutiga sadas Simunas maha lausa 9,6 mm vihma. Hiljem jõudis teine laine Simunasse, mis tõi uuesti tugeva vihmasaju. Kokku sadas Simunas õhtuga maha 30,2 mm vihma," lausus Kiitsak.

Naaberkülas Laekveres olid madalamates kohtades põllud kohati vee all.

Lakkamatult sadanud vihm ujutas Lääne-Virumaal üle madalamaid põlde. Foto Laekverest.
Autor: Kairo Kiitsak

Vaata Kiitsaku videot SIIT.

"Teisipäevase õhtuse seisuga oli kuu sademete hulk Simunas juba 104,4 mm, mis on pikaajalisest keskmisest oluliselt suurem number," märkis Kiitsak.

Lähiajal heitlik ilm jätkub. Homme on sooja kuni 21 kraadi, sajab vihma, ilm on tuuline.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!