Lääne-Virumaa valdade ranitsatoetus on Eesti suuremate linnadega samal tasemel

Autor: Kristjan Ojang • 24. august 2021
Jaga lugu

Lääne-Virumaa suurimat ranitsatoetust maksavad Rakvere vald ja Viru-Nigula vald. Madalaim toetus on Väike-Maarja ja Kadrina vallas. Kas toetus on piisav koolitarvete ostmiseks?

Ranitsatoetused jäävad vahemikku 70-150 eurot.
Autor: Erik Prozes

Tuleval nädalal algab maakonna 33 koolis järjekordne kooliaasta. Kõikides Lääne-Virumaa valdades on esimest korda kooli minejale ette nähtud ranitsatoetus, kuigi valdade lõikes erinevad toetuse summad pea kahekordselt.

Kohati erineb ka toetus kui selline. Kui kõik vallad maksavad haridusteed alustava lapse perele rahalist toetust, siis Väike-Maarja vald ainsana raha ei maksa, vaid toetab koolijütsi 70-eurose kinkekaardiga.

Väike-Maarja valla haridus- ja kultuuriosakonnajuhataja Deili Matson selgitas, et vallas on arutatud ka ranitsatoetuse rahalist maksmist, kuid seni on jäädud kinkekaardi juurde põhjusel, et see kindlustab toetuse sihipärast kasutamist - kinkekaardiga saab soetada justnimelt koolitarbeid ja mitte midagi muud.

"Kinkekaart kehtib kohalikus koolitarvete poes ning selle eest saab korduvalt osta. Ühtlasi toetame nii omalt poolt ka kohalikku ettevõtlust," täpsustas Matson.

Keskmine toetus jääb 100 euro juurde

70-eurone toetus on maakonna väiksemaid. Teistest valdadest maksab esmakorselt kooli minejale 70 eurot toestust ka Kadrina vald, kuid lisab toetusrahale veel 25-eurose koolitarvete paki.

Kui koolitarvete pakk on Kadrina vallas olnud kasutusel juba aastaid, siis tänavu otsustati esmakordselt ka rahalise toetuse kasuks.

"Üks põhjusi, miks otsustasime hakata rahalist toetust maksma on see, et Kadrina keskkoolis kantakse koolivormi. Toetusraha eest on võimalik lapsele koolivorm osta," kommenteeris Kadrina vallavanem Kairit Pihlak.

Õppevahendite paki komplekteerivad aga kooliõpetajad ning see sisaldab Pihlaku sõnul kõike esimeses klassis õppimiseks vajaminevat.

100-eurose ranitsatoetuse annavad Tapa vald, Haljala vald ja Rakvere linn. Haljalas makstava toetuse eelduseks see, et lapse elukohaks on rahvastikuregistrisse märgitud Haljala vald, kooli asukoht pole oluline.

Rakveres makstakse toetust linnaelanikest õpilastele, kes alustavad kooliteed Rakvere linna koolides. Samuti õpilastele, kes suunduvad erivajaduslikel põhjustel teiste valdade koolidesse.

Suurimad toetused on 150 eurot

Kolm suuremat toetajat on Vinni vald, Rakvere vald ja Viru-Nigula vald. Kui Vinnis on toetuse suuruseks 125 eurot, siis Viru-Nigula ja Rakvere vallad maksvad 150-eurost ranitsatoetust.

"Maakonna suurim toetus ei ole kindlasti eesmärk omaette, see on meil nii juba aastaid olnud," sõnas Viru-Nigula valla haridusjuht Merike Trumm.

Viru-Nigula valla sotsiaalosakonna juht Anne Klettenberg lisas: "Nii laps kui ka taotleja peavad olema meie valla kodanikud, kuid õppimiskoht pole oluline. Maksame toetuse ka siis, kui laps läheb teise valla kooli õppima."

Samasugustel kriteeriumidel makstakse ranitsatoetust ka Rakvere vallas.

Võrdlus Eesti suuremate linnadega

Võrreldes Tallinna, Tartu, Pärnu ja Narvaga on Lääne-Virumaal makstavad toetused praktiliselt sama suured. Erand on muidugi Tallinn, kelle makstav 320-eurone ranitsatoetus on kaugelt Eesti suurim.

Samal ajal maksab Tartu linn ranitatoetust vaid 50 eurot. Pärnus on toetuse suuruseks 100 eurot ning Narvas 150 eurot.

Kui võtta arvesse Swedbanki poolt läbi viidud uuringut, kus suuremates kaubanduskettides võrreldi koolitarvete hindu, võib tõdeda, et esimesse klassi minekuks vajaliku saab kätte igas vallas kooliteed alustav laps.

Uuringus tuli välja, et vajalike esmaste koolitarvete maksumus jääb vahemikku 31-51 eurot. Loe lähemalt allpool olevas loos.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Telli uudiskiri ja ole kursis Lääne-Virumaal toimuvaga

Jaga meiega huvitavat infot!

Meie koostööpartneriteks on

Telli uudiskiri ja ole kursis Lääne-Virumaal toimuvaga

Jaga meiega huvitavat infot!