Vinni valla juristi pahateod võivad olla seotud transpordiga

Autorid: Aivar Hundimägi, Anu Viita-Neuhaus • 3. september 2021
Jaga lugu

Vinni valla juristi Kersti Vilbo kaheks kuuks vahistamine võib olla seotud valla tellitava sotsiaaltranspordiga ning selle eest topeltmaksete tasumisega.

Vinni vallavanem Rauno Võrno lausus, et kuna toimub uurimine, siis ta ei saa jagada kommentaare. “Me ei tea hetkel mitte midagi,” ütles Võrno. Vald teeb toimunu kohta ka ise uurimistööd.

Ka mitmed Vinni volikogu liikmed rääkisid, et Vilbo osas valitseb vaikus ning seetõttu on toimunu kohta liikvel erinevad jutud. Eile sai avalikuks, et Kersti Vilbo võeti vahi alla ning talle esitati kahtlustus omastamises ja toimingupiirangu rikkumises.

Erinevate inimestega vesteldes said Lääne-Virumaa Uudised teada, et tõenäoliselt on kuriteos kahtlustamise põhjuseks valla sotsiaaltranspordiga seotud hange, mille väidetavalt võitis viie lapse ema Vilbo elukaaslase ja laste isa Aare Lannusaluga seotud ettevõte.

Lannusalul on osalus 2019. aasta oktoobris asutatud ettevõttes Kerlan OÜ, mille peamine tegevusala on sõitjate asulasisene ja linnalähitransport. Ettevõte on registreeritud Rakveres Tööstuse tn 11 kahekorruselises majas. Tegemist on Kersti Vilbole kuuluva kinnistuga. Ettevõtte teine juhatuse liige ja omanik on Lisa Lannusalu.

Maksuameti andmetel on Kerlanil palgal üks töötaja ning teise kvartali maksustatav käive oli 7393 eurot. Eelmise aasta majandusaasta aruannet pole ettevõtte omanikud Äriregistrile tähtajaks esitanud. Kerlani asutajaks oli lisaks Aare Lannusalule ka Kersti Vilbo. Praegu tal selle ettevõttega otsest seost ei ole.

Lääne-Virumaa Uudistel ei õnnestunud eile Aare Lannusaluga ühendust saada. Ettevõtte kontaktnumbriks olevale mobiiltelefonile helistades selgus, et telefon on välja lülitatud. Küsimustele, kas Aare Lannusalu viibib sarnaselt Vilboga vahi all ning kas uuritava juhtumiga on seotud ka Kerlan OÜ, vastati prokuratuurist: "Me praeguses faasis enam hea meelega ei kinnitaks midagi ja jääme selle napi info juurde, mille seni andnud oleme."

Vinni volikogu kobab pimeduses

Vinni volikogu liige, EKRE-lane Evelin Poolamets rääkis, et teab teemast vähe. Nädal tagasi toimunud volikogu istungil oli Vilbost juttu nii palju, et kuna ta oli valimiskomisjoni määratud, aga töölt lahkunud, pidid volikogu liikmed otsuse ümber hääletama.

“Meile öeldi volikogu istungil, et Kersti Vilbo lahkus juristi ametist omal soovil,” sõnas Poolamets.

Isamaa erakonda kuuluv Aarne Laas rääkis, et ta küsis vallavanem Rauno Võrnolt pool aastat tagasi, kas sotsiaaltranspordi hange on korrektne. “Vastus oli jah, jurist viis ise hanke läbi,” ütles Laas. Ta lisas: “Juristi lähedane võitis hanke. See tähendab, et ei saa korrektne olla.”

Rohkem sellest juttu ei tehtud.

Valla tellitud sotsiaaltranspordiga sõitmine oli varem korraldatud nii, et kulusumma jaotati teenust kasutanud inimeste vahel. Näiteks kui samal ajal kasutas transporti kolm inimest, siis jaotati summa kolmeks. Uus vedaja tõi kaasa korra, et iga inimene pidi maksma kogu sõidu eest eraldi, sõltumata sellest, mitut inimest samal ajal transporditi.

Ühe anonüümseks jääda soovinud allika väitel võttis transporditeenuse tellimusi vastu Vilbo ning korraldas ka nende täitmist ehk oli n-ö dispetšeri rollis.

Opositsiooni kuuluvad poliitikud ütlesid, et kavatsevad juhtunu kohta kuu aja pärast toimuval vallavolikogu istungil pärida, aga nende sõnutsi on koalitsioon end nii tugevalt kindlustanud ja kuna neil pole huvi teemat lahata, jääb see ilmselt kalevi alla.

Kui sul on Vinni valla juhtumi kohta teada täiendavat infot, siis jaga seda toimetusega [email protected] või meie kodulehel olevat vihje saatmise võimalust kasutades. Tagame anonüümsuse.

Volikogu esimees, Keskerkonda kuuluv Meelis Maine ütles, et volikogul pole põhjust täiendavalt uurida juristi vahistamise põhjuseid. Valla raha pole keegi omastanud ja uurijad praegu kahtlustuse sisu kohta infot ei jaga, märkis Maine. Tema sõnul vahistati Vilbo kaheks kuuks ning seetõttu pole ka võimalik kahtlusaluselt otse kahtlustuste kohta küsida.

Maine ütles, et puutus Vilboga kokku tööalaselt. Kui oli vaja volikogu esimehena erinevaid dokumente ette valmistada, siis aitas Vilbo teda juriidilistes küsimustes, lisas volikogu esimees.

Keskerakondlane Toomas Väinaste rääkis, et on kuulnud, et Vilbol olid probleemid hangetega, aga rohkem infot pole ka temal. Valla halliks kardinaliks peetud Väinaste avaldas lootust, et võib-olla saab selgitusi siiski järgmises volikogus.

Pikaaegne Vinni valla juht sõnas, et Vilbot ta isiklikult ei tundnud. “Ma olin juba riigikogus, kui ta tööle võeti. Ma ei tundnud seda isiklikult, teretasime ja rääkisime, ta käis volikogu istungitel ja komisjoni koosolekutel rääkimas. Ainult niipalju,” sõnas Väinaste.

Vinni valla jurist Kersti Vilbo võeti omastamise ja toimingupiirangu rikkumise kahtlusega vahi alla.
Autor: Vallo Kruuser/Scanpix/Ekspress Meedia

Uue töötaja taust tuleb teha selgeks enne palkamist

Väinaste, kes oli aastatel 2002-2016 Vinni vallavanem, nentis, et kui inimesel on eelnevalt probleeme, siis peaks tema tausta enne tööle võtmist põhjalikult uurima.

Varasemast kohtutäiturina töötamise ajast on Vilbo tegevuse suhtes juba pooleli üks kriminaalasi, milles teda samuti kahtlustatakse omastamises, kuna ta jättis võlgnikelt ära võetud raha sissenõudjatele edastamata. Väidetavalt ulatuvad kohtutäiturina omastatud summad kümnetesse tuhandetesse eurodesse.

Pikaaegsed omavalitsuse liidrid Väinaste ja Laas rääkisid, et omavalitsustes on palgad head, mistõttu ei tohiks olla ka inimeste valik ametikohtadele nii kitsas.

“Juht valib omale meeskonna, see on sedapidi. Aga omavalitsused on juristide leidmisega hädas,” lausus Laas.

Kersti Vilbo alustas Vinni vallavalitsuses tööd augustis 2018, tema põhitöö oli vallavalitsuse juriidiline teenindamine: hinnangu andmine valla õigusaktide eelnõudele, töö valla riigihangete õigusliku poolega ning valla esindamine kohtus.

Vilbo brutopalk oli aprillis avaldatud andmetel 1750 eurot kuus. Eelmisel aastal teenis ta valla juristina kokku 20 841 eurot.

Sõbralik ja heatahtlik inimene

Vilboga kokku puutunud inimesed iseloomustasid teda sõbraliku ja heatahtlikuna. „See oli pauk. Kas ja kuidas hakkas tema mõte liikuma kriminaalses suunas, on minu jaoks mõistmatu,“ sõnas üks tema tuttav.

Vallavanem Rauno Võrno lausus, et töötajana oli Vilbo tore ja abivalmis. Vallavanem sõnas, et ta ei teadnud, et Vilbol oli kirju minevik kohtutäiturina. “Mingi osa oli teada ja mingi osa mitte. Mingil hetkel olid mõned asjad meile üllatuseks, aga siis vestlesime töötajaga ja kõik oli korras,” nentis Võrno. Ta lisas, et Vilbo oli tollal juristiametisse parim kandidaat.

Kuna Vilbot ei võetud vahi alla töö juures, siis tuli eile Lääne-Virumaa Uudistes ja Äripäevas avaldatud info tema vahistamisest paljudele Vinni valla inimestele suure üllatusena. Näiteks volikogu liige Indrek Klammer sai juristi vahistamisest teada Lääne-Virumaa Uudiste ajakirjaniku käest.

See on sel aastal Lääne-Virumaal juba teine avalikuks tulnud juhtum, kui vallaametnikku kahtlustatakse omastamises. Kevadel avastas Haljala vallavalitsus, et nende raamatupidaja Merike Hunt on aastaid kasutanud valla raha omastamiseks kahte petuskeemi. Ühe skeemi kohaselt võttis raamatupidaja valla deebetkaardiga enda tarbeks sularaha, teise skeemiga määras mõnel korral endale topelt töötasu.

Haljala valla raamatupidajaga seotud juhtumit kevadel kommenteerides tunnistas Vinni vallavanem Rauno Võrno, et Haljala juhtum paneb mõtlema. Pettuste vältimiseks kinnitab Vinni vallas iga arvet kolm inimest: osakonna juhataja, finantsjuht ja pearaamatupidaja. “Kui lisasammud on vajalikud, siis arutame neid finantsosakonnaga,” nentis Võrno toona.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Telli uudiskiri ja ole kursis Lääne-Virumaal toimuvaga

Jaga meiega huvitavat infot!

Meie koostööpartneriteks on

Telli uudiskiri ja ole kursis Lääne-Virumaal toimuvaga

Jaga meiega huvitavat infot!