Galerii: kuldpulmalised avaldavad pikaajalise abielu saladuse

Autor: Anu Viita-Neuhaus • 3. september 2021
Jaga lugu

Täna oli eriline päev. Rakvere Kolmainu kirikusse kogunesid auväärsed abielupaarid, keda tervitati Mendelssohni pulmamarsiga. Austamisüritusel räägiti palju armastusest.

Kuldne paar: Mare ja Harri Kallip on abielus olnud 65 aastat.
Autor: Anu Viita-Neuhaus

94-aastane Harri Kallip toob kõigepealt Marele tassi kohvi ja siis läheb koogi järele. Tal on mõtteis sõnad. Austamisüritusel kirikuvõlvide all pani Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen paaridele südamele, et nad avaldaksid teineteisele armastust.

65 aastat abielus olnud Harri võttis kirikuõpetajat kuulda. "Hoidisin seda enda sees ja täna ütlesin need sõnad ära. Armastan täna, homme ja igavesti," sõnas Harri Kallip.

Mare sõnutsi pole tõesti Harri neid sõnu ... öelnud. Ega peagi. "Ma olen seda teadnud alati," ütles Mare Kallip.

14. juulil 1956 teineteisele jah-sõna öelnud Kallipid on mees ja naine, kes on teineteise esimene armastus. Kui kohtuti oli Mare 16-aastane neiu ja Harri 25-aastane mees. Ajad olid teised. See põlvkond ootas, austas ja armastas. Igavesti.

"Tookord abielluti eluks ajaks. Meil pole kordagi olnud sellist mõtet, et lähme lahku. Ausalt," lausus proua Kallip.

Seisus on kohustanud ja väärtushinnangud on olnud paigas.

Mare sõnas, et koos tuleb elada ikka hoolides ja armastades. Mõnikord peab jaguma tibake kannatust.

"Jah, mõnikord tuleb teha ka järelandmisi," lausus Harri Kallip. Muud tarkust polegi.

94. sünnipäeva tähistav Harri on elupäevad tähtsaks pidanud distsipliini, ta peab mõttest – armastus käib kõhu kaudu. Magusat ja mõru on 65 aastasse jätkunud, aga kolmele lapsele, kuuele lapselapsele ja üheksale lapselapsele antakse elukogemusena edasi teadmist, et armastus võidab kõik.

"Ütlesin vist eelmisel sajandil naisele, et armastan"

Perekond Kaljos on abielus olnud 55 aastat. Tiit ja Viire Kaljose peres pole suuri sõnu tehtud, aga ometi on päevades olnud mõistmist ja armastust. Hoolimist.

"Oh taevas, ma ütlesin vist eelmisel sajandil naisele, et teda armastan," lausus Tiit Kaljos. Heast huumorist pidav perepea sõnas elu- ja abielutarkuseks seda, et mida rohkem probleeme seda uhkem. "Seda rohkem saab leppida," nentis mees.

"Teineteist tuleb mõista ja kõik asjad andeks anda. Probleemid tuleb selgeks rääkida ja lahendada ilusasti ära. Kui on probleemid ja kohe pöörad selja ja lähed, see pole see," lausus Viire Kaljos.

Mees lisas: "Kui tüliks läheb, tuleb ise anda järele." Naine sõnas, et leppimine käib hea sõnaga. "Oleme mõistvad," tähendas proua Kaljos.

Eha ja Uno Vallner abiellusid 24. septembril 1966. aastal Valgas, aga elu seadsid sisse Lääne-Virumaal. Nad tunnevad teineteist üle 60 aasta. Nad on klassi- ja ülikoolikaaslased. "Oleme olnud pikalt sõbrad," sõnastas Eha Vallner nende omavahelise keemia.

"Praegu on eriti tore koos olla, pole vaja enam tööl käia," ütles Eha Vallner. Naine sõnas, et 55 aastat abielu on kulgenud rahulikult, päev-päevalt.

"Pole märganudki, kui peeglisse ei vaata, siis ei saa aru, et aeg oleks läinud," nentis Eha Vallner. Naise sõnutsi on nad vaiksed inimesed ja seetõttu on kõik kulgenud rahumeelselt. Perekond Vallner on üksmeeles toimetanud, nad moodustavad täiusliku terviku.

Õunapuude lõikamine on üks suur tüliõun

50 aastat koos elanud Külliki ja Peep Võrk sõnavad kui ühest suust: koos olemiseks peab tahtmist olema.

Üksmeel on perekonda ikka kandnud, ka ütlemistest läbi. Peep lausus, et noorena oli vaidlemist kõvasti rohkem, kolme lapse kasvatamine ei läinud alati üksmeeles.

Nüüd on kolm last täiskasvanud ja palju rõõmu toovad lapselapsed. Külliki sõnas, et uste paukumine on jäänud aastate taha, vanema ja targema lihtsalt enam ei vaidle. Pead rahust ja harmooniast.

Siiski. "Kui me hakkame õunapuid lõikama, siis tuleb tüli. Mina tahan oksad maha lõigata, abikaasa ütleb ei." Mis siis saab? "Ma lähen ära. Õunapuud on suured ja annavad meile palju õunu," lausus Külliki Võrk.

50 aastat abielus olnud Elve ja Mart Karu abiellusid 8. mail aastal 1971. "Kui üks on pahane, peab teine järele andma. Nii käib korda mööda. Üks peab olema targem ja järgi andma," lausus Elve Karu.

Mees ütles: "Teineteist tuleb armastada."

Sedameelt oli ka pastor. "Armastus on igavene," kinnitas Gunnar Kotiesen.

Lääne-Viru Omavalitsuste Liit koostöös Rakvere kristlike kogudustega korraldas juba kümnendat korda Rakvere Kolmainu kirikus vastuvõtu Lääne-Virumaa kuldpulmapaaridele.

Austamisgala eesmärk oli tunnustada ja väärtustada abielu ning peretraditsioone. Abielupaare tervitasid ja õnnitlesid Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Einar Vallbaum ja tegevjuhi Sven Hõbemägi, Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen ja hea sõna saatis osalejatele EELK Rakvere Kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu. Musitseerisid noored artistid Triinu Liis Tiimus ja Kristjan Tropp.

Seekord oli austamisüritusele kutsutud 33 abielupaari. Kaks paari tähistavad sel aastal raudpulmapäeva - 65 aastat abielu ja kolm paari teemantpulmapäeva – 60 aastat abielu.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!