Rakvere Teater toob lavale Karl Koppelmaa autorilavastuse „Katk.Est.Used.”

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 7. september 2021
Jaga lugu

Tartus 9. septembril festivalil Draama 2021 ning Rakvere Teatris 10. septembril esietenduv Karl Koppelmaa „Katk.Est.Used.” räägib tänase eesti perekonna loo, milles on nii Põhjasõja-aegset katku kui ka möödunud sajandi kultuurikatkestusi.

Rakvere Teatris esieteduv lavastus "Katk.Est.Used", mille autoriks on Karl Koppelmaa. Fotol Liisa Aibel, Peeter Rästas ja Imre Õunapuu.
Autor: Kalev Lilleorg

Esietendus festivaliprogrammis on Karl Koppelmaa jaoks juba mitmekordne kogemus. Alates tema esimesest lavastusest 2016. a. on ta ikka ja jälle festivalikavas olnud. Seekord avaneb eesriie Vanemuise Teatri väikses majas. Esimene kodusaali etendus toimub aga Rakvere Teatri suures saalis.

Karl Koppelmaa lavastus "Katk.Est.Used". Fotod: Kalev Lilleorg

Lavastuse tutvustuse järgi toimub emadepäeval ühes Eesti väikelinnas pidu. Lapsed on ema kohaliku omavalitsuse aasta emaks nomineerinud, kuna nende ema on väga töökas, lausa perfektsionist. Ja nii on nemadki. Nüüd on lapsed ise peret loomas.

„See ei ole klassikaline well-made-play või see struktuur, mida me Hollywoodi filmides näeme. Ta natuke ka võitleb selle vastu. See ei ole põhiline, kuid võitlus on selles, et see lavastus üritab elu tabada, aga elu ise on eklektiline. See on nagu ühe ebakorrapärase geomeetriaga eseme uurimine mitmest küljest. See ei ole kuubik, et ükskõik mis küljest vaatad, vaid nagu skulptuur või midagi sellist, et vaatamegi seda elu, või kui natuke kitsendada, siis pere loomise ja perekonna suhete küsimust. Seda vaadatakse mitme väga erineva nurga alt. Pöördlava meil siin ei ole, aga justkui see elu pöörleks seal. Mingil hetkel räägivad inimesed lugu nagu nad eluski räägivad, mingil hetkel on laval jälle mingisugune asi, mis meenutab teatristseeni,” kirjeldab lavastaja Karl Koppelmaa.

Lavastuses tehakse juttu konstellatsiooniteraapiast, Põhjasõjast ja katkust, kuid need on vaid ühed loo alateemad. Ka sõltuvushäiretest räägitakse palju – see on samuti osa suuremast skulptuurist, selgitab Koppelmaa. „Lisaks on konstellatsiooni kõrval, sellele täiesti vastukaaluks, isikliku vastutuse küsimus, mis on praeguses maailmas äärmiselt oluline, kogu sellele covid-ile ja vaktsineerimisele mõeldes”.

Lugu ja lavastus on Karl Koppelmaa autorilooming, kuid prototüüpideks ei ole siiski üks-ühele tema pere liikmed ja tuttavad. „Perest on mingid asjad ja nüansid, kõik kokku on segu inimestest. Aga vahepeal ma vaatan, et see või too koht on nagu minu elust täiesti,” muheleb Koppelmaa, lisades, et loo vormimise ajal kevadel, ei olnud tal isiklikus plaanis mõned olulised arengud veel nii ukse ees. „See lugu läheb päriselus veel edasi ja edasi,” lisab ta.

Rakvere Teatri esietendusel on avatud vana kooli fotonurk professionaalse fotograafiga perefoto jäädvustamiseks ning teatrikohvik pakub külastajatele koduste peotoitude erimenüüd.

Autor ja lavastaja Karl Koppelmaa, kunstnik Johannes Valdma, helilooja Ilja Massalov, valguskujundaja Arne Maasi.

Lavastuses mängivad Liisa Aibel, Grete Jürgenson, Jaune Kimmel, Peeter Rästas, Elar Vahter, Silja Miks ja Imre Õunapuu.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!