Mida põnevat pakub Teadlaste Öö festival Lääne-Virumaal?

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 20. september 2021
Jaga lugu

Sel nädalal peetav Teadlaste Öö festival keskendub toidule ja sellega seonduvale. Festivali programmi on kaasatud Aseri, Kunda, Moe, Tamsalu, Rakvere, Järsi ja Rakke.

Teadlaste Öö festival keskendub seekord toidule.
Autor: Liis Reiman

Teadlaste Öö festival on Eesti (ja kogu Baltikumi) suurim teadust populariseerivate sündmuste sari, mis toimub juba kuueteistkümnendat korda. Sündmuse peakorraldaja on Teaduskeskus AHHAA.

Selleaastaseks festivali peateemaks on toit ja kõik, mis sellega seondub – mõttetoit, mõju keskkonnale, ühiskonnale ja inimesele, toidu tootmine, käitlemine ja pakendamine, toidu raiskamine ja toidujäätmed jne.

Festivali raames jätkub sündmusi terveks nädalaks. Näiteks täna tutvustatakse Järsi puhta vee teemapargis Pandivere kõrgustikku ja Pandivere-Adavere-Põltsamaa nitraaditundlikku ala, keskendudes nende tähtsusele ning eripärale puhta vee ja selle tekke seisukohast.

Samuti tutvustatakse piirkonna loodust (nt vaadeldakse karstivorme) ja ajalugu ning viiakse läbi töötubasid. Järsi teemapargis toimuvad puhta vee teemalised sündmused kuni reedeni.

Kolmapäeval peetakse Aseri noortekeskuses toidu uurimise päeva, mille käigus määratakse C-vitamiini sisaldust erinevates puu- ja juurviljades, tehakse koos süüa ning peetakse toidualane viktoriin.

Neljapäeval avab Tamsalu gümnaasium uksed kõigile huvilistele, kes soovivad tutvuda köögikeemiaga. Päeva jooksul viiakse läbi kümme töötuba ning kohvik pakub kehakinnitust.

Reedel peab ajaloolane Uno Trumm loengu Kunda Tsemendimuuseumis, kus tutvustab meie esivanemate toitu ja söögikombeid. Loeng algab kell 18, sellele järgneb toidu degusteerimine ja töötuba.

Samal päeval saab minna ka ekskursioonile äsja renoveeritud Moe küastuskeskusesse, kus viiakse läbi ekskursioon piiritustööstuse muuseumis, destilleerimiskojas, Moe Peenviinavabrikus ja Muddie pruulikojas. Ühtlasi pakutakse külalistele võimalust ka oselada degustatsioonidel.

Avalike ürituste kõrval on mitmed sündmused mõelud ka ainult kooliõpilastele. Rakke koolis toimuvad sel nädalal puhtale veele ja tervilikule toidule pühendatud teemapäevad. Rakvere reaalgümnaasiumi õpilased asuvad reedel erinevates töötubades uurima toidu tähtsust.

Lisainfo ja programm on leitav festivali kodulehelt.

Ole teemaga kursis! Telli oma e-postile teavitus, kui ilmub lugu just sellel teemal:

Vaata veel

Telli uudiskiri ja ole kursis Lääne-Virumaal toimuvaga

Jaga meiega huvitavat infot!

Meie koostööpartneriteks on

Telli uudiskiri ja ole kursis Lääne-Virumaal toimuvaga

Jaga meiega huvitavat infot!