Omadele võõras ja ka võõrastele võõras

Autor: Andres Pulver • 24. oktoober 2021
Ainult tellijale
Jaga lugu

Juhan Lilienbach oli mees, kes kuidagi ei tahtnud sõna alguses kasutada seda h-tähte, mida enamik meist niikuinii välja ei häälda. Ei ole teada, kas ta kunagi hobustega Haljalast Huljale sõitis, selge on aga see, et nende kahe vahel, Paatna külas ta 24. oktoobril 1870 ilmavalgust nägi ja seal ka üles kasvas.

Juhan Lilienbachi portree.
Autor: Tallinna Linnamuuseum

Vallakoolist saadud algteadmised aitasid Juhan Lilienbachil omandada vene- ja saksakeelsete raamatute lugemise oskuse, edaspidi toimus enesetäiendamine iseõppimise teel. 13-aastasena asus noor Juhan aktiivselt tegelema Rakvere ümbruse rahvaluule kogumisega, 18-aastaselt ilmusid trükis tema enda esimesed luuletused.

1890. aasta paiku lõpetas mõisahärra rendilepingu vana Lilienbachiga ja Juhan asus Rakveres tööle värvaliõpilasena. Mõne aasta pärast siirdus ta Kuremäele postiljoniks.

Sajandivahetusel siirdus Juhan Lilienbach pikema rubla otsingul Tallinnasse. Noore mehe põhitöökohaks sai kirjutaja amet Tallinna sadamas, tõhusat lisa sissetulekule tõid pidevad kaastööd ajalehele “Teataja”.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!