Galerii: õppusel Põhjakonn lõi kaasa ligi 1000 võitlejat

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 18. november 2021
Jaga lugu

Kirde maakaitseringkonna õppus Põhjakonn, mis toimusid peamiselt kaitseväe keskpolügoonil ja Rutja õppeväljakul, võttis osa ligi 1000 võitlejat.

Põhjakonna väisas ka kaitseminister Kalle Laanet (vasakul), toimuvat tutvustab Kirde maakaitseringkonna ja Viru maleva pealik Jaanus Ainsalu.

Õppuse peaeesmärk oli Kirde maakaitseringkonna üksuste treenimine, nende lahingvalmiduse võimekuse ja reageerimiskiiruse tõstmine võimaliku sõjalise ohu korral Kirde maakaitseringkonna vastutusalas.

Põhjakonnale oli kaasatud kaitseväest 1. jalaväebrigaad, Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna kaitseliitlased, liitlased Suurbritanniast, Prantsusmaalt ja vabatahtlikud Leedu riigikaitseorganisatsioonist KASP.

Õppuse käigus treeniti kompaniisid ja erialaüksusi, tegutsemaks konventsionaalses relvakonfliktis maa-ala kaitse tingimustes.

Õppuse Põhjakonn raames toimus tänavu mitu alaõppust, jätkati ka uute võimete, kevadel loodud ringkonna suurtükiväe- ja snaiprirühmade arendamist.

Samuti toimus mitmeid teisigi erialalisi harjutusi, kus hea võimaluse said ka need võitlejad, kes pole mitmeid aastaid õppustel osalenud.

Kirde maakaitseringkonna ja Viru maleva pealik Jaanus Ainsalu rääkis, et õppus Põhjakonn 21 on tänaseks edukalt selja taga.

"Peamised eesmärgid, mille õppuse eel oma üksustele seadsime, said suuremas osas täidetud. Tuvastasime vajalikud õpikohad, mis jõustame järgmises õppetsüklis. Saadud kogemus kinnitas, et Kaitseliidus maakaitse saab püstitatud ülesannetega hakkama. Õppus oli väga kompleksne ja keerukas, seega kokkuvõttes saame rahule jääda, sh tänavu loodud üksustega," ütles Jaanus Ainsalu.

Liitlaste poolelt osales õppusel nii motoriseeritud kui ka jalaväeüksused Kuninglikust Wales´i Rügemendist ja Prantsuse Leegionist, kes tegid õppuseplaani kohaselt meie üksustele vastutegevust. Vabatahtlikud Leedu riigikaitseorganisatsioonist KASP panustasid ülesannete täitmisega Kirde maakaitseringkonna poolel. Kõik liitlased demonstreerisid nii head ründe kui ka kaitsevõimet.

Liitlaste ülesanne õppusel Põhjakonn 21 oli harjutada oma üksuste erinevaid rünnakutaktikaid, aidates Kirde maakaitseringkonnal seeläbi täiustada oma kaitseplaane. Samuti õppisid liitlased tundma eestlaste kaitsestrateegiat, sh kuidas rajatakse Eesti maastikul kaitsepositsioone. Liitlaste osa õppusel oli väga oluline selleks, et vastutegevus õppusel Põhjakonn 21 oleks võimalikult realistlik.

"Tänu meie liitlastele Suurbritanniast, Prantsusmaalt ja Leedust, saime väga hea kogemuse, mis seisus Kirde maakaitseringkonna üksused on ja mil moel oma kaitsetaktikat koostöös edasi arendama peame. Leedukad, kes õppustel osalesid, sõitsid peale õppust kohe koju, piiri äärde, et oma riigi julgeolekut kujunenud olukorras paremini tagada. Kokkuvõttes Kirde maakaitseringkonna võitlejad on olnud väga tublid ja me oleme valmis igal ajal panustama ning kaitsma Eesti Vabariiki võimaliku ohu korral," lausus Ainsalu.

Keerulisel ajal, NATO partnerid peavadki kokku hoidma ja ka tänavune õppus oli hea võimalus koosharjutamiseks. Liitlastel oli hea meel, et saadi õppusel osaleda ja koostööd teha, õppides selle käigus paremini tundma oma võimeid võõral maastikul ja üksteise lahingutaktikaid.

"Kaitseliiduga koos töötades, võimaldas õppus Põhjakonn 21 meie üksuse võitlejatel saada kasu väljaõppest keerulisel maastikul, jagades meile samal ajal ka seeläbi olulisi teadmisi tulevikuks. PK21 oli meile esimene suurem õppus pea viimase pooleteise aasta jooksul. Oli fantastiline teha koostööd Katseliiduga nii ründe- kui ka kaitsetaktika ja -võime osas," ütles eFP Battlegroup Estonia komandör kolonelleitnant Simon Worth.

Kuigi õppuse korraldamist varjutas igapäevaselt ka COVID-19 viirushaigus, siis põhitegevust see ei seganud, hea eelplaneerimine, testimine ja kiire reageerimine, võimaldasid peategevused lõpuni viia.

Õppus Põhjakonn toimub aastast 2009 ja algas erialalisest taktikalisest õppusest, millest on tänaseks välja kasvanud Kirde maakaitseringkonna suurim riigikaitsega seotud õppus. Tänavu toimunud õppus toimus ajavahemikus 8.-17. november ja oli arvult kolmeteistkümnes.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!