Tänasele lugejale ei ütle nimi Tõnis Kalbus ilmselt suurt midagi. Virumaalasele toob ta pisut lähedasemaks ehk asjaolu, et Esimese maailmasõja päevil ja Vabadussõja alguses oli see 5. detsembril 1880. aastal sündinud mees Rakvere kreisikomissariks ja Viru maaomavalituse esimeheks.
- Tõnis Kalbus. Foto: Rahvusarhiiv
Kaasaegsed on Tõnis Kalbust iseloomustanud nii: “Üks nendest rahulikkudest töömeestest, kelle kuju jätab kaaslaste keskele arusaamise tõsisest eestlasest, tunde kohusetruudusest, otsekohesusest, lihtsusest ja aususest. Üks nendest, kes järjekindlalt sammuvad oma rada.”
Rakveresse tuli Kalbus I maailmasõja eelõhtul Moskva Ülikooli lõpetanud noore juristina ja asus siin advokaadina ametisse. Kalbuse kodu kujunes kiiresti Rakvere eesti soost intelligentsi kokkusaamiskohaks. Kui Ajutine Valitsus kinnitas 12. aprillil 1917. Eesti omavalitsuste seaduse, määras kubermangukomissariks kinnitatud Jaan Poska advokaat Kalbuse kreisikomissariks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.