Rätsepa poeg sai kuulsaks esmalt raja taga ja alles siis kodumaal

Autor: Andres Pulver • 4. veebruar 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

1920. aastatel koondusid noored kunstnikud Eesti Kunstnikkude Rühma, mille kandvamateks jõududeks olid kolm Virumaaga seotud meest - Henrik Olvi, Märt Laarman ja meie tänase loo kangelane Arnold Akberg.

Arnold Akberg 1925. aastal.
Autor: Eesti Kunstimuuseum

Arnold Akberg sündis 4. veebruaril 1894 Võipere külarätsepa Juhanes Akbergi neljanda lapsena. Koolihariduse sai nooruk 1903-1908 Kadrina vallakoolis ning 1908-1910 Liiguste ministeeriumikoolis. Seejärel seisis ees elukutsevalik. Perekond lootis, et Arnold läheb Rakverre õpipoisiks, et temast tulevikus kaupmees saada võiks, kuid 1912. aasta sügisel avati Rakvere õpetajate seminar ja Arnold Akbergist sai hoopis selle kooli õpilane.

Loomulikult oli Akbergi lemmikaineks koolis joonistamine ja eriti hea sõnaga on ta hiljem meenutanud joonistusõpetajat Karl Schnell-Merilaidi. Õpetaja laskis parimatel õpilastel kooli jaoks tähtsate isikute portreesid maalida ja nii võis ka Arnold Akberg seminari tarbeks vürst Orlovski lõuendile jäädvustada.

Kunstniku esimeseks töökohaks pärast seminari lõpetamist sai Aaspere algkool, mille juhatajaks Akberg kuni 1920. aastani oli. Et kunstile ja kunsti õppimisele lähemale pääseda, siirdus Akberg Tallinnasse. Ka pealinnas jätkas ta pedagoogiametit, töötades kuni pensionile jäämiseni 1954. aastal erinevates Tallinna koolides joonistusõpetajana.

1931. aastal abiellus Arnold Akberg Linda Laasbergiga, 1940. a sündis tütar Tiiu, kes on tuntud moekunstnik. Arnold Akberg suri Tallinnas 7. oktoobril 1984 90aastasena ja on maetud Metsakalmistule.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!