Sven Hõbemägi kohtus sabatihasega

Autor: Sven Hõbemägi • 16. veebruar 2022
Jaga lugu

Linnuvaatleja Sven Hõbemägi postitas oma Facebooki leheküljel, et tema üks kaua oodatud kohtumistest sai teoks. Nimelt sattusid tema võrku sabatihased. Seekord sai rõngastatud kolm isendit.

"Minu võrku sattusid sabatihased. Rõngastasin seekord kolm isendit. See liik on mulle ka täiesti uus. Kas nad pole mitte armsad," küsib Sven Hõbemägi sotsiaalmeedia leheküljel.
Autor: Sven Hõbemägi

Sabatihane on ebaühtlaselt levinud haudelind, läbirändaja ning talvitaja. Sabatihaseid pesitseb Eestis 50 000-100 000 paari. Talviseks arvukuseks hinnatakse meil 10 000-100 000 isendit.

Sabatihane pesitseb niiskemates rohke alustaimestikuga leht- ja segametsades, aga ka metsistunud parkides ja puisniitudel.

Pesa ehitab sabatihane lehtpuule või kuusele vastu puutüve või oksahargile toetuvana peente okste külge punutuna. Pesa võib paikneda väga erineval kõrgusel - nii 1,5 kui ka 15 meetrikõrgusel.

Ovaalne pesa on üleni kinnine ning lennuava on pesa külje ülaosas. Peamisteks pesamaterjalideks on rohukõrred ja sammal, pealt kaetakse pesa samblike ja kasetohu ebemetega. Seest vooderdab sabatihane pesa paksult sulgedega.

Sabatihase täiskurnas on 8-13 valget punapruunide täppidega muna. Haudumine kestab 12-14 päeva ning haub vaid emaslind, keda isaslind kogu haudeperioodi jooksul toidab. Pojad lahkuvad pesast 14.-19. elupäeval.

Poegade toitmisega tegelevad lisaks mõlemale vanalinnule mõnikord ka teised sabatihased, viimaste uuringute järgi vanalindude lähisugulased - vennad, õed jt.

Sabatihase toiduks on peamiselt putukad ja teised väikesed selgrootud. Lindude toidumaja sabatihane talvel ei külasta.

Septembris-oktoobris rändab osa sabatihaseid lõuna- ja läänepoole. Sügiseks ja talveks jääb sabatihasepesakond kokku ja seda ka rändeteel. Kuna karmidel talvedel hukkub sabatihaseid massiliselt, on tema arvukus meil üpriski kõikuv.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!