90 aastat tagasi peeti veriseid pühi

Autor: Andres Pulver • 15. mai 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

90 aastat tagasi oli kalender täpselt sama, mis tänavugi – 14. mai oli laupäev ja 15. mai pühapäev. Kevad venis oma venimist ja oli tänavusest hullemgi. Aga tegu oli suure pühadenädalavahetusega, mis kujunes paraku üpris veriseks.

Andrus Johani maal "Kõrtsis" kujutab oma aega ilmselt üpris tõetruult.
Autor: Tartu kunstimuuseum

Nimelt peeti 90 aastat tagasi suvistepühi. Ikka suvistepühadest räägiti-kirjutati enamasti, mitte nelipühadest, ehkki tgemist sama asjaga. Praegu ei tea nendest pühadest keegi suurt midagi, ehkki esimene nelipüha (mis tänavu 5. juunil) on riiklik tähtpäev.

Kui kevadel puhkad, siis avastad üllatusena, et pühapäevasele päevale langenud riigipüha on puhkuse päeva võrra pikemaks venitanud ja ongi kõik. Aga omal ajal oli tegemist väga suurte pühadega, mis kestsid mitu päeva ning teine suvistepüha (või teine nelipüha) oli vaba päev. See tähendab, et pidu algas laupäeva õhtul ja kestis esmaspäeva õhtuni välja. Laupäev oli ju tööpäev ...

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!