Väike-Maarja koolinoored torkasid Stalinil silmad peast

Autor: Andres Pulver • 14. juuni 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

See pealkiri sobiks ju tänasel leinapäeval küüditamisest rääkivale loole, aga tegelikult tuleb juttu hoopis Väike-Maarja vabadussambast, millel täna sünnipäev.

Väike-Maarja Vabadussõjas langenute mälestussammas.
Autor: SA Virumaa Muuseumid

Väike-Maarja Mälestusmärgi Püstitamise Komitee asutati 24. veebruaril 1923, komitee hakkas tegelema Vabadussõja mälestusmärgi rajamisega.

Kavandi looja ja kiviraiuja oli Tartu kiviraidur Jugar, sammas tahuti Tartust 16 kilomeetri kauguselt Vana-Kuuste vallast hobustega kohale veetud kivist. Pärast Jugari surma jätkas tööd kiviraidur Hütt.

Monument sai valmis 1925. aasta aprillis ja see saadeti Tartust rongiga Kiltsi jaama. Mälestussamba valmistamine maksis 210 000 marka, ühes kohaleveo ja ülespanemisega Väike-Maarja kiriku ette platsile läks see maksma 293 000 marka.

See summa oli komiteel enamalt jaolt koos, viimased puudu olevad 20 000 marka loodeti koguda avamisürituse päevakava ja piletite müügist.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!