• 31.05.22, 06:00

Suurem osa Rakvere punatähiseid on ajalooks saanud

Ajal, mil jätkuvalt Rakvere kesklinnas seisev punamonument kütab kirgi, tasuks ehk meenutada, et tegelikult on Rakveres olnud terve rida nõukogude okupatsiooni põlistavaid mälestusmärke ja mälestustahvleid, millest lõviosa on eemaldatud.
See monument oli pühendatud Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 30. aastapäevale ja Rakvere vabastamisele.
  • See monument oli pühendatud Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 30. aastapäevale ja Rakvere vabastamisele. Foto: SA Virumaa Muuseumid
Tuntuim neist oli Tallinna ja Võidu tänava nurgal omaaegse venekeelse Rakvere 2. keskkooli peaukse ees seisnud kahur.
9. mail 1975 avatud monument oli pühendatud Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 30. aastapäevale ja Rakvere vabastamise auks.
Kahuri eemaldamisest räägiti palju 1990. aasta kevadel, ööl vastu sama aasta 21. juunit võeti see aga maha väidetavalt kohalike sõjaväelaste poolt ning paigutati kooli hoovi, kust see mõni aeg hiljem Lagedile vabadusvõitluse muuseumi viidi.
Tallinna ja Laada tänava nurgal olev haljasala (praegune purskkaevuga park) kandis kunagi Alfred Stamme pargi nime ja purskkaevu koha peal seisis mälestuskivi EK(b)P Virumaa komitee kõige esimesele esimesele sekretärile Alfred Stammele, mis avati kahurist mõned kuud hiljem - 19. septembril 1975.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele