Käsmus pühitseti Eesti esimene külaurnimüür

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 16. juuni 2022
Jaga lugu

EELK peapiiskop Urmas Viilma ja Käsmu koguduse õpetaja Urmas Karileet pühitsesid Käsmu kalmistu laienduse ja külakolumbaariumi - nii sai hauaplatside nappus veidi leevendust.

Peapiiskop Urmas Viilma ja Käsmu koguduse õpetaja Urmas Karileet urnimüüri taustal.
Autor: TIIT MOTUS

15. juunil pühitsetud kolmest moodulist koosnev urnimüür sisaldab 63 urnikambrit, mida soovijad saavad edaspidi rentida.

„Kalmistu laienduse ja kolumbaariumi rajamise vajadus tulenes asjaolust, et Käsmu küla on üks väheseid kasvavaid külasid Haljala vallas ja Käsmu kalmistul napib matmiskohti külla elama asuvate uute perede jaoks,“ rääkis Käsmu koguduse õpetaja Urmas Karileet.

Karileedi sõnul on viimase paarikümne aastaga Käsmu sisse kirjutatud inimese arv kasvanud ligikaudu kolmandiku. Paraku oli kalmistu kohtade piiratuse tõttu võimalik sinna matta vaid Käsmu elanikke ja Käsmu koguduse liikmeid. „Kalmistu laienduse ja kolumbaariumi kasutusevõtuga on võimalik rentida urnikambreid kõikidele soovijatele,“ märkis õpetaja Karileet.

Kalmistu laiendamise ja kolumbaariumi rajamine on seni maksma läinud ligi 77 000 eurot ning töid teostas Concrete Products OÜ. Kalmistu laiendus ja kolumbaarium valmisid Kirikufondi ehk EELK Toetusfondi, Haljala vallavalitsuse ja Käsmu koguduse toel, seejuures oli Kirikufondi panus tööde kogumaksumusest ligi 70 protsenti.

“Ei saa jätta nimetamata, et Kirikufondi teevad annetusi konkreetsed inimesed. Fondis on terve rida ettevõtjaid, kes sellesse oma toetuse toonud ja eks igaühele on lähedased oma piirkonna objektid. Hea meel on öelda suur tänu just siin Käsmu kirikuaias tänu ühele Kirikufondi suurannetajale Heiti Häälele,” avaldas pühitsemise läbi viinud EELK peapiiskop Urmas Viilma annetajatele tänu.

Käsmu kalmistu laiendamist ja kolumbaariumi rajamist on ette valmistatud alates 2014. aastast. Selle projekteeris arhitekt Tiina Tuulik ning laienduse I etapp valmis 1. juuniks 2022.

Kirikufond (täisnimega SA EELK Toetusfond, www.kirikufond.ee) on asutatud 09. jaanuaril 2018. Fond kogub heategevuslikke annetusi EELK kirikute toetuseks, nii kirikuhoonete renoveerimiseks ja korrastamiseks kui ka vaimuliku töö tegemiseks. Annetusi kogutakse veebilehel: www.kirikufond.ee/anneta

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!