Palmse mõisa öökuninganna üllatas seitsme õie avanemisega

Autor: Lisette Luik • 19. juuni 2022
Jaga lugu

Kui Palmse mõisa aiandi töötaja Lea Eesalu laupäeva hommikul tööle läks, nägi ta juba siis, et palmimajas kasvav suureõieline kuukaktus ehk öökuninganna avab õhtul neli õit. Minnes õhtul uksi sulgema üllatus ta, sest taim avas koguni seitse õit.

Seitsmes õis, mida fotol pole näha, on täiesti üleval, klaasi vastas.
Autor: Lisette Luik

“See, kui meie öökuningannal avaneb seitse õit, on nii haruldane, et tegin vabatahtlikult ettepaneku olla täna siin 23ni,” rõõmustas Eesalu. Kuukaktuste perekonda kuuluv vaniljelõhnaline suurte õite ja ronivate vartega põõsas täitis kogu palmimaja meeldiva vaniljelõhnaga, kuna õied olid suured ja neid oli palju.

Kella kümneks oli jõudnud öökuninganna ilu imetleda kümme kiiret reageerijat. Öökuninganna õitsemine on harukordne nähtus, sest taim õitseb vaid korra aastas õhtuhämaruses ja tihtipeale on raske öelda millal taim õitsema hakkab.

Vahetult enne õitsemist muutub kaktuse vars lillaks ja sellele kasvab karvane pung.
Autor: Lisette Luik

Taime esimene õis avanes 26. mail, aga tavaliselt õitseb öökuninganna jaanipäeva paiku. Eelmisel aastal ei pidanud mõisa rahvas jaaniõit kaugelt otsima, sest öökuninganna õitses jaaniööl. Sel aastal on taimel 29 õit ja neist 13 on juba ära õitsenud, mis tähendab, et 16 õit on kohe-kohe avanemas.

Öökuninganna õitseb vaid mõned tunnid ja üks õis, mis oli üleval longus, õitses eile öösel.

Taime täpset vanust on raske öelda, aga Palmse mõisa kaktus koosneb tegelikult kolmest öökuningannast. Kui Eesalu asus 2002. aastal mõisas tööle, annetas ühe öökuninkanna Estonia teatri kostüümikunstnik, mis tähendab, et taim on vähemalt kakskümmend aastat vana.

Et tegemist on väga sooja- ja valgusnõudliku liigiga, ei talu see madalaid temperatuure ja varjulisi kasvukohti. Looduses kasvab taim üldjuhul Kesk- ja Lõuna-Ameerika troopilistes metsades ning Kariibi mere saartel. Eestis kasvatatakse taime spetsiaalsetes kasvuhoonetes ja ka kodustes tingimustes.

Öökuninganna õitseb küll harva, aga uhkelt.
Autor: Lisette Luik

Öökuninganna värskeid varsi ja õisi kasutatakse laialdaselt alternatiivmeditsiinis palaviku leevendamiseks, hingamise kergendamiseks ning südamehaiguste raviks. Enne taime kasutamist tuleb aga konsulteerida arstiga, sest liiga suures koguses öökuninganna tarbimine võib tekitada hallutsinatsioone ja psüühikahäireid - kaunis, aga ohtlik taim.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!