Rakvere linn sai omale laeva

Autor: Katrin Kivi • 28. juuli 2022
Jaga lugu

Rakvere linna võib pidada merelinnaks, sest meil on nüüd oma laev. Jäälõhkuja tüüpi kaater heitis end ankrusse politseimuuseumisse, millest saab ka tema kodusadam.

Politseimuuseumi juhi Andrus Eesmaa sõnul on tegemist väga väärika alusega, mis ehitati 1936. aastal Soomes. „Soomes oli kaater nii piirivalve- kui ka postiteenistuses,“ ütles Eesmaa. „1996. aastal kinkis Soome riik viis sellist alust Eestile. Minu andmete kohaselt peaks see siin olema ainus, mis on säilinud.“

Alates 2006. aastast kuni 2018. aastani patrullis 6,1 tonni kaaluva piirivalvekaatriga Narva veehoidla peal. „Sellega on nii mõnigi salasigaretivedajad kinni peetud,“ teadis Eesmaa rääkida.

Tegelikult on laeva mootor täiesti töökorras. Eesmaa lausus, et kaater tõsteti kaldale kuna sõudekruvi juurest lekkis. "Esialgu plaaniti lekkekoht korda teha ja kaater uuesti tööle panna, kuid see jäi seisma ning hiljem otsustati alus meile muuseumisse anda."

Politseimuuseum sai piirivalvekaatri. Fotod Katrin Kivi

Eestis on ametlikult kaatrit nimetatud PVK 024 või EX AV – 335, kuid sellel on ka inimlikum nimi. „Soomlased tunnevad seda kaatrit Rautaville nimega. Eestis on see mugandunud Rautavilluks,“ selgitas Eesmaa.

Kaatri teekond oma uude kodusadamasse algas täna hommikul Mustajõe kordonist. Laev transporditi treileriga.

Politseimuuseumi juhi sõnul saavad kõik huvilised laeva küll kohe uudistada, kuid kuna Rautavillu on aastaid kaldal seisnud, siis tuleb laeva värskendada enne kui sellele peale või sisse pääseb.

Värskendustöödega loodetakse saada ühele poole sügiseks. „Järgmisel nädalal arutame partneriga asjad läbi, siis selgub täpne aeg, mil laev korda saab,“ nentis Eesmaa.

Koos laevaga saab politseimuuseum enda valdusesse ka Mustaoja kordoni piiriposti.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!