Armupettuse ohvriks sattunud Mari kaotas 4000 eurot

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 14. august 2022
Jaga lugu
Armupettuste ohvriks on langenud nii mehi kui naisi ja väga erinevas vanuses.
Autor: Scanpix/ERR

Armupettus on küll harvem esinev pettuse tüüp, kuid see tekitab lisaks rahalisele kahjule ka suuremat emotsionaalset stressi, märkis Luminori pettuste tõkestamise spetsialisti Veiko Kiige.

Artikli lõppu on lisatud Mari näide armupettusega kaotatud 4000 eurost.

Armupettuse skeemi esimene pool on Veiko Kiige sõnul tavapärane. „Pettur kas võtab ise või satub ohver internetis või mõnes tutvumis- või suhtlusrakenduses kelmi otsa. Armupettuste eest ei ole keegi kaitstud, sest ohvrite seast leiab nii mehi kui naisi erinevas vanuses,“ tähendas Kiik.

„Kuigi petturid võivad suheldes rääkida meeldivat juttu ning jätta usaldusväärse mulje, jõuab varem või hiljem jutt ikka rahani. Selliseid skeeme on keerulisem läbi näha, sest ei ole ebatavaline, et suhtlus kestab pikemat aega, enne kui kelm hakkab raha küsima,” sõnas Kiik. Raha küsimiseks võivad petturid kasutada erinevaid põhjuseid ja ettekäändeid. Kiik toob klassikaliste stsenaariumitena välja näiteks rahalised raskused, soov kohtuda, kuid puuduvad rahalised vahendid, isiklikud võlad või laenu küsimine. Samuti võidakse proovida müüa kalli hinnaga väärtusetuid asju.

Luminori pettuste tõkestamise spetsialist tõi välja, et armupettuse juures on oluline tähele panna, et petturid rõhuvad üldjuhul ohvri empaatiavõimele, aitamise soovile ning püüavad tekitada olukorda, kus ohvris tekib kaastunne. Just asjaolu, et armupettusega tekitatakse tugevaid emotsioone ning antakse lootust uueks suhteks, teeb ohumärkide tähele panemise niivõrd keeruliseks.

Näide armupettuse kohta

Mari registreerus veebipõhise kohtinguteenuse kasutajaks ja temaga võttis ühendust Bob, kes väitis end olevat Iraagis teeniv USA ohvitser. Nad paistsid hästi läbi saavat, vahetasid tükk aega sõnumeid ja hakkasid lõpuks kavandama suvist ringsõitu Euroopas, kui Bob saab teenistusest vabaks, et Marile külla tulla. Bob ütles Marile, et ta kannab talle 5000 eurot, et katta nende reisikulu, saatis talle e-posti teel tehingu väljavõtte ja ütles, et raha jõuab temani väikese viivitusega, sest tema pank töötleb tehinguid aeglaselt. Järgmisel päeval palus Bob äkki Maril saata talle 4000 eurot, sest tal oli vaja laenata hädas sõbrale raha. Kuna ta juba tegi Marile ülekande, siis tal ei ole enam seda raha. Mari kandis talle raha ja ootas tema ülekannet, mis jäi aga tulemata. Mari võttis oma pangaga ühendust ja avastas, et Bobi antud väljavõte tehingust oli võltsitud. Pärast raha kaotamist ei kuulnud Mari Bobist enam kunagi.

Kuidas käituda, kuid oled internetis tutvunud kellegi uuega:

• Uute tutvuste sõlmimisel tasub olla ettevaatlik ning mitte kiirustada;

• Otsi lisainformatsiooni Googlest või muudest avalikest kanalitest;

• Kasuta search by image otsingut, saamaks teada, kas tema kasutatud pildid on ka mõnel teisel profiilil;

• Vaata põhjalikumalt uue tutvuse profiili (värskelt loodud profiilidesse tuleks suhtuda skeptiliselt);

• Kahtluse korral pea nõu sõprade või pereliikmetega;

• Väldi isikliku informatsiooni jagamist võõrastega, keda sa ei ole päriselus näinud;

• Ära saada raha kellelegi, keda sa pole päriselt kohanud;

Ära saada võõrastele endast pilte, videoid või muud materjali, mida võidakse kasutada sinu vastu väljapressimise eesmärgil. Juhul kui oled langenud pettuse ohvriks ja kaotanud selle tõttu raha, võta ühendust politsei ja oma pangaga.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!