Täna möödub 115 aastat meie koorimuusika ühe suurkuju Jüri Variste sünnist. Vähesed teavad, et Vohnja kandist pärit mees oli tuntud ka ühel teisel alal.
- Jüri Variste 1982. aastal dirigendipuldis. Foto: Tartu Linnaajaloo Muuseumid/Tartu Linnamuuseum
10. oktoobril 1907. aastal sündinud Jüri Variste (tollal küll Georg Wahrberg) oli Kõrve kooliõpetaja, kogu vallas tuntud ja austatud Jaan Wahrbergi poeg.
Oma esimese koolihariduse saigi Jüri Variste isalt ja isa käe all Vohnja rahvaraamatukogu seltsi segakooris lauldes omandas ta ka esimesed muusikalised teadmised ning nakatus tõsiselt muusikapisikust.
Kooli ajal oli Jüri Variste lemmikmuusikariistaks kitarr, mida ta kohalikel tantsupidudel kapellis mängis.
Pärast Kõrveküla kooli lõpetamist asus Variste õppima Tapa gümnaasiumi, kus ta sai kooli lõpuks selgeks kõik puhkpillid alates es-bassist ja lõpetades flöödiga.
Seotud lood
Virumaal on sündinud väga palju inimesi, kes on jätnud suure jälje Eesti kultuurilukku. Kuid siin on sündinud ka inimesi, kelle jälg on sootuks kaugemal. 6. märtsil 1897 ehk täpselt 125 aastat tagasi sündis Kundas 20. sajandi üks olulisemaid Taani heliloojaid Knudåge Riisager.
Eesti mees jääb laulumeheks igas olukorras ning laulupidude traditsioon jätkub kõige kiuste. Ka Punaarmeesse mobilisteeritud eesti mehed pidasid sõja ajal kaugel Venemaal oma laulupeo maha. Selle eestvedajaks oli Eesti laskurkorpuse kapellmeister Artur Vahter.
Täna möödub 124 aastat tuntud koorijuhi ja helilooja Tuudur Vettiku sünnist.
Täna möödub 100 aastat Jaan Paku sünnist. See legendaarne mees oli muusik selle sõna kõige laiemas tähenduses - ta oli koorijuht, pedagoog ja helilooja. Tema tegevus mõjutas olulisel määral muusikaelu Virumaal, eriti Rakveres rohkem kui 40 aasta vältel.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.