Virumaa Teataja peatoimetaja saadeti nädalaks trellide taha

Autor: Andres Pulver • 24. jaanuar 2023
Ainult tellijale
Jaga lugu
Oskar Luiga 1920. aastal.
Autor: Rahvusarhiiv

Täpselt 90 aastat tagasi, 24. jaanuaril 1933, peeti Rakveres kõmulist poliitilise maiguga kohtuistungit, kus süüaluste rollis olid ajalehe Virumaa Teataja peatoimetaja Elmar Lehtmets ja endine Põllumeeste Kogude erakonna Virumaa komitee sekretär Richard Känd.

Meeste vastu oli süüdistuse esitanud kolmekordne Vabadusristi kavaler Oskar Luiga, kes oli tollal ametis Rakvere metsaülemana. Luigale ei meeldinud Virumaa Teatajas 14. juunil 1932 ilmunud artikkel „Valitsus soodustab, ametnikud takistavad“, mida ta pidas haavavaks.

Artiklis oli muuhulgas kirjutatud: „Omapärase seletusega sai hakkama R. metsaülem, kelle poole V. asunduse põllupidaja pööras oma paari looma jaoks karjatamise loa saamiseks. Karjatamise luba ei saa, sest loomade arv on täis. Kui teie ka edespidi veel Kösteri poolt valimistel hääletate, küll siis tema annab. Mina seda küll et tee. Metsaülem, kes tuntud aktiivse keskerakondlise tegelasena, jäi oma otsuse juure kindlaks.“

Siinkohal tuleb selgituseks öelda, et Oskar Luiga oli aktiivne rahvusliku keskerakonna ehk Jaan Tõnissoni partei tegelane, omaaegne Rägavere vallavanem ja mitmekordne minister Oskar Köster aga, kellest juttu, esindas konkureerivat parteid, mille nimi oli „asunikkude, riigirentnikkude ja väikepõllupidajate koondus“.

Igal juhul teatas kolonel Luiga, et tema pole nii väljendunud, tundis end solvatuna ja andis asja kohtusse.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!