Ebamõistlikult toimiv energiasektor, ettevõtete liigne reguleerimine, helikopterilt külvatud toetused kõigile ja vabaturule sekkuv riigikapitalism – ettevõtjatel on mõndagi, millega nad tänases poliitikas rahul pole ja mida seekordse valimiste tulemusena teisti näha tahaksid.
- OG Elektra omanik Oleg Gross eelistab selliseid poliitilisi jõude, kes toetavad vaba turumajandust. Foto: Sten Semjonov
Äripäeva venekeelne sõsarleht
Delovõje Vedomosti küsis Eesti ettevõtjatelt, kelle poolt nad kavatsevad valimistel hääletada. Keegi hääletussaladust ei rikkunud ja nime letti ei ladunud, kuid ettevõtjad jagasid siiski kriteeriume, mille alusel nad oma valiku tegid.
"Eestis on ülereguleerimine," ütles poeketi OG Elektra omanik Oleg Gross. Selliseid regulatsioone on Grossi sõnul sadu, raske on isegi mõnda välja tuua. “Kõige tähtsam on see, et neist ei ole kasu ei riigile, inimestele ega ettevõtjatele. Me süüdistame sageli kapitalismi kõigis surmapattudes, kuid tegelikult oleme vabaturumajandusest väga kaugel. Meil on liiga palju bürokraatiat, ettevõtjatelt nõutakse pidevalt aruandlust, mida keegi rohkem ei loe. Isegi ametnikud ise tunnistavad: "Need on seadused ja me peame neid järgima.""
Seotud lood
Ülevaade riigikogusse pürgijate ärihuvidest
Lääne-Virumaal on kõige varakam riigikogusse pürgija Eesti 200 esinumber Tarmo Tamm. Lisaks temale on viimastel aastatel oma ettevõtetest dividenditulu teeninud samas nimekirjas kandideeriv Rainer Miltop ning Isamaad esindav Marko Pomerants.
Viimased reitingud enne valimisi kruvisid pinget
Poliitikute arvates võidab valimised suure tõenäosusega Reformierakond, kes hakkab pühapäeva öösel järgmist võimuliitu kokku panema. Võtmemängijaks saab aga tavapärase Isamaa asemel hoopis Keskerakond.
Aastate jooksul on Eesti noored välja näidanud huvi oma elu ja tuleviku kujundamiseks, kuid valimistel osalema nad ei kipu. Miks see nii on ja kuidas seda muuta, kirjutab Lääne-Virumaa Uudiste kaasautor Karoline Nõmmeloo (21).
Lääne-Virumaa Uudiste ajakirjanik Andres Pulver kirjutab, kelle eest on vaja päästa Eestit ja miks ta valimistel EKRE vastu hääletas.
Eesti riigi julgeolek sõltub igaühe panusest ja ka ettevõtetel on oma osa mängida. Tööandjal on võimalik mitmeti kaasa lüüa, näiteks säilitades reservõppekogunemistel osalejate töötasu, pakkudes reservistidele soodustusi, võimaldades vaba aega või kodust töötamise võimalust, kui elukaaslane on õppekogunemisel.