Nii peaminister Kaja Kallas kui keskpangad meil ja mujal kardavad, et palgasurve asemel õhutab hinnatõusu ettevõtjate usin kasumivõtt. Ettevõtjate sõnul on olukord liigkasu võtmisest kaugel - mõni pole kasumissegi jõudnud.

- Kunda Nordic Tsemendi juht.
- Foto: Sten Semjonov
“Mind ärritab see nii peaministri kui tavakodanikuna. Kui elektri- või energiahinnad tõusid, siis olid kõik varmad hindu tõstma, viidates sellele tõusule. Aga nüüd, kus gaasi- ja elektrihind on tagasi sõjaeelsel tasemel, ootaks ma nendelt ettevõtetelt ka seda, et hinnad hakkaksid sama põhjendusega ja sama kiirelt ka langema. Aga miskipärast seda mitte kuidagi ei juhtu," rääkis Kallas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil.
Tesemenditootja Kunda Nordic Tsemendi juhi Meelis Einsteini sõnul on sisuliselt õige, et poliitik selliseid märkuseid teeb, aga maailm ei ole nii mustvalge.
Püütakse vanu kahjumeid katta
"Hinna taga ei ole ainult energia üksi. Sel oli hästi suur osa muidugi, aga kõik muud asjad, näiteks palgad, on ka. See ei ole nii lihtne, et elektrienergia läks kaks või kolm korda üles ja nüüd tuli alla tagasi, et tuleme siis hindadega ka alla tagasi," rääkis Einstein.
Grossi kaupluseketi omaniku Oleg Grossi sõnul ei maksa kohe mõelda, et kui elektri hind tuleb alla, siis ettevõtjad võtavad selle arvelt kasumit. Ta viitas, et eelmisel aastal võtsid ettevõtja ka kahjumeid sisse, kuna hindu ei saanud nii kiiresti tõsta, et säilitada kasumit.
Praegu üritavad ettevõtted Grossi sõnul hinnalangetusi võimalikult kaua edasi lükata, et eelmisel aastal võetud kahjumeid katta. "On ju täiesti loomulik, et kui sa hinna kohe ja kiiresti tagurpidi lased, tekib oht, et ettevõtted võivad üldse lõpetada tegevuse," hoiatas Gross.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Värskelt Kunda Nordic Tsemendi juhiks saanud, kukkus Meelis Einstein 2008. aastal kohe kriisi lõugade vahele. Kogemus andis talle õppetunnid, millega nüüd raskemale ajale vastu minna.
Ettevõtjad avaldavad, mille järgi valimisotsuse tegid
Ebamõistlikult toimiv energiasektor, ettevõtete liigne reguleerimine, helikopterilt külvatud toetused kõigile ja vabaturule sekkuv riigikapitalism – ettevõtjatel on mõndagi, millega nad tänases poliitikas rahul pole ja mida seekordse valimiste tulemusena teisti näha tahaksid.
Kehv finantsseis sundis HKScan Eesti ja Oleg Grossi firmade koostööpartneriks olnud Saaremaa lihatööstust esitama kohtule saneerimisavaldust. Grossi sõnul temal raha Saaremaale kinni ei jäänud. HKScanil on Saaremaa lihatööstuse vastu üleval aga nõuded.
Kunda Nordic Tsemendi juht Meelis Einstein tõdes, et ettevõte on sel aastal hindu tõstnud umbes 75 protsenti, kuid sisendhindade kasvu see loomulikult ei korva.
Tänapäeva töömaailmas kohtuvad kontorites sageli erinevad põlvkonnad: beebibuumerid, X-põlvkond, milleeniumilased ja Z-põlvkond. Igaühel neist on oma ootused, tööharjumused ja suhtumine töökeskkonda. Selline mitmekesisus võib tunduda keeruline, kuid pakub ka väärtuslikku võimalust õppida ja kohaneda erinevate lähenemistega.