Viru-Nigula kihelkonna kultuuriloos ei saa kuidagi mööda vaadata Hans Krickmannist, kes oli sealt kandi üks esimesi eestlastest kultuuritegelasi.
- Iila koolimaja. Foto: SA Virumaa Muuseumid
Millal täpselt Hans Krickmann sündis, on natuke segasevõitu. Osad allikad pakuvad sünnikuupäevaks 20. aprilli, osad aga 22. aprilli. Ja aastagagi on nii ja naa, kuigi valdavalt kipub mehe sünniaastaks olema märgitud 1846.
Et 22. aprill on sünniaastapäevaks ühel teisel kogu Eesti kultuuri ja mõtlemist väga palju mõjutanud mehel, siis ilmub Hans Krickmannile pühendatud lugu täna. Mitte, et 20. aprill see õigem kuupäev oleks.
Hans Krickmann sündis Kärus Peetsu talus ja lõpetas 1866. aastal Simuna kihelkonnakooli. Kohe pärasts eda siirdus ta Malla mõisa Iila külasse rajatud uue kooli külakoolmeistriks. Ja jäi sinna samasse kuni 1900. aastani.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eestis ei ole ilmselt palju inimesi, kes oleksid pidanud koolijuhi ametit nii tsaariajal, Eesti vabariigis, Saksa okupatsiooni ajal kui ka Nõukogude Eestis. Kauane Rakvere koolijuht Mart Olvet, kelle sünnist möödub täna 135 aastat, on üks neist.
Täna möödub 130 aastat õpetaja, kooliraamatute autori ja lastekirjaniku Juhan Kallaku sünnist. Tema osalusel koostatud õpikud ja tema loodud aabits olid pikka aega koolides kasutusel ja väga populaarsed.
Simuna koolmeister Wilhelm Normann pidas koolipapa ametit üle poole sajandi, koolitas välja üle saja külakooliõpetaja ja pani aluse sealtkandi muusikakultuurile.
Lääne-Virumaa ilmselt kuulsaim kirikuõpetajate suguvõsa on Pauckerid, kes olid õpetajateks Simunas 1785-1918, aga paar Pauckerit ka Rakveres. Tuntuim neist on ilmselt Hugo Richard Paucker, Simuna kirikuõpetaja aastatel 1834-1872 ja Virumaa praost 1850-1872. Täna möödub tema sünnist 215 aastat.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.