Nimevarga jälgedel: kuidas “ma” rahvalt raha ja PIN-koode välja petsin

Autor: Pille Ivask • 26. märts 2024
Ainult tellijale
Jaga lugu
Nimepettused Facebookis pole kuigi sagedased.
Autor: Jelena Tsenno

Keegi pani pihta mu nime ning tegi Facebooki turuplatsil Marketplace’is pettust. Läksin varast otsima.

“Tervist! Kas te teate, kas siin elab keegi Pille Ivask?” hõikan Raplamaal Eidaperes kenasti pügatud heki ääres. “Ei tea? Ma tegelikult otsin iseennast. Keegi on mu identiteedi kaaperdanud ja korraldab pettust.” Selle lause peale jätab oksakääridega taliõunapuud naksutanud Aivar töö katki, ronib redelilt alla ja kuulab huviga.

Kerime tagasi veebruari. Mulle kirjutab keegi Liudmila. Ta teatab, et olen ostnud tema tütrelt paari uiske ning oleks aeg ära maksta.

Nojah, mida iganes, mõtlen esiti. Peast käib läbi mõte, et ehk võiks viia naljaviluks rahanõudja kokku nende tegelastega, kes teatavad suure päranduse saabumisest või lotovõidust. Et las arveldavad omavahel.

Liudmila kiri on samas teistsugune: kenasti kahes keeles, nii eesti kui vene, grammatiliselt korrektne. Ta palub endaga ühendust võtta ning annab telefoninumbri. Tema lausetes on tunda meeleheidet, mis pole petukirjadele kuigi omane. Pigem on viimased totrad, idiootse looga ning väheusutavad. Lihtsalt üks hala. Liudmila kiri pole selline.

Ekspert: taolisi nimevargusi on vähe

Politsei- ja piirivalveameti politseikapten Maarja Punak nentis, et skeemimeistrid panevad päriselt eksisteeriva inimese nime pihta pigem harva. Samuti ei kipu nad looma terviklikku identiteeti, sest see võtab liiga kaua aega.

Punak selgitas, et veebikelmused on väga levinud ning neid tehakse nii välismaalt kui Eestist. Lisaks tavalisele pettusele on Eestis sage ka valeidentiteedi loomine ehk tehakse sotsiaalmeediakonto ohvri nime ja pildiga. Niisuguse lähenemise puhul on pigem põhjus isiklik kättemaks.

Välismaiste kelmide eesmärk on Punaku sõnul aga kiirelt ja lihtsalt raha välja petta. Nii ei hakka nemad terviklikku identiteeti looma, pigem püütakse võimalikult kiirelt ja lihtsalt ohvrilt raha või pangakaardikoodid kätte saada.

Kuidas aga on võimalik, et kelm on kokku pannud pealtnäha usutava identiteedi? Leidnud nime, telefoninumbri ja elukoha? Punaku sõnul võib eeldada, et need nimed-numbrid-aadressid on läbi käinud ka mõnest eelmisest skeemist: netikelmidel on kombeks kasutada samu, juba olemasolevaid andmebaase. Ja ega uute leidminegi raske ole - neid saavat mustalt turult päris soodsa hinnaga.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!